Usáma Bin Ládin byl údajně viděn v Afghánistánu

Roman Gazdík
4. 12. 2009 10:28
Pákistán je prý pro ideologického šéfa Al-Káidy příliš nebezpečný
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu.
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Islámábád - Ideologický šéf teroristické organizace Al-Káida Usáma Bin Ládin byl na začátku tohoto roku údajně viděn v Afghánistánu. Pákistánským kmenovým územím se prý vyhýbá kvůli riziku útoků bezpilotních letadel CIA.

Tvrdí to jeden z talibanských vězňů zadržených v Pákistánu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Toto tvrzení není možné ověřit. Shodovalo by se ale s prohlášením pákistánského premiéra Júsufa Razy Giláního. Ten ve čtvrtek při státní návštěvě Británie uvedl, že se Bin Ládin v Pákistánu nenachází. Kde by však na základě jeho informací mohl pobývat, Gilání neuvedl.

Podle zadrženého talibanského vězně byl na začátku tohoto roku v Afghánistánu.

Šejk v Ghazní?

"V lednu nebo únoru 2009 jsem potkal svého přítele. Prozradil mi, že přichází ze setkání s šejkem Usámou a že mi s ním může zařídit schůzku," citoval server BBC News Talibance. Ten tvrdí, že muž, jenž se viděl s Ládinem, pochází z klanu Mehsúdů, kteří vedou Tehrik-i-Taliban, nejsilnější pákistánskou talibanskou skupinu.

Pro Ládina údajně sjednává schůzky se zahraničními členy Al-Káidy.

"Pomáhá lidem z Al-Káidy přicházejícím z jiných zemí, aby se dostali k šejkovi, aby jim mohl pomáhat ohledně čehokoliv, co plánují v Evropě nebo na jiných místech," prohlásil muž.

Americké bezpilotní letadlo Predator
Americké bezpilotní letadlo Predator | Foto: Wikimedia Commons

"Šejk nezůstává na jednom místě. Ten člověk pocházel z Ghazní, takže si myslím, že šejk byl v tu dobu tam."

Provincie Ghazní leží na strategicky důležité silnici spojující Kábul s Kandahárem. Její venkovské části jsou pod kontrolou Talibanu.

Pákistán, nebo Afghánistán?

Většina západních výzvědných služeb věří, že se Bin Ládin skrývá na kmenových územích Pákistánu, podle zadrženého Talibance, se kterým BBC dvakrát mluvila za přítomnosti pákistánského vyšetřovatele, však Pákistán není bezpečný.

"Pákistán pro nás není v tuto chvíli k pobytu vhodný, protože hodně našich vysoce postavených lidí se stalo kvůli operacím bezpilotních letadel mučedníky," prohlásil muž, který byl údajně zapleten do únosů a peněžních operací Talibanu.

Pákistán se snaží setřást dojem, že nedělá dost, aby Bin Ládina chytil, a zadržený tak může mluvit právě na pokyn pákistánských úřadů. Podle bývalého analytika CIA Bruce Riedela se však přesto možná jedná o velmi důležitou informaci.

"Celá komunita západních výzvědných služeb, CIA, MI6, hledá Usámu Bin Ládina posledních sedm let a k informaci tohoto typu se zatím nedostala," řekl BBC. "Takže pokud je to pravda - a je tu velký otazník - šlo by o výjimečnou a důležitou informaci."

Vrtulníky pákistánské armády.
Vrtulníky pákistánské armády. | Foto: Reuters

Dostane ho CIA?

Západní výzvědné služby by zadrženého určitě rády vyslechly, zatím k němu však nemají přístup a není jisté, zda vůbec mít budou.

Američané se například dlouho snažili pohovořit s pákistánským jaderným vědcem Abdulem Kadírem Chánem, který měl údajně prodávat informace o konstrukci nukleárních zbraní Iráku, Íránu, Libyi a Severní Koreji. Islámábád však svému blízkému spojenci a sponzorovi přístup k Chánovi odepřel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy