Další střelba policisty na černocha. Na webu je nové video

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 1. 2015 15:23
Na internetu se objevil záznam policejního zásahu, při němž strážci zákona z amerického města Bridgeton ve státě New Jersey zastavili vůz a spolujezdce při potyčce zastřelili.
Na internetu se objevil záznam policejního zásahu, při němž strážci zákona z amerického města Bridgeton ve státě New Jersey zastavili vůz a spolujezdce při potyčce zastřelili. | Video:

Bridgeton - Spojené státy řeší další podezřelý případ zastřelení Afroameričana kulkou z policejní zbraně. 

Na internetu se objevil videozáznam policejního zásahu, při němž strážci zákona z města Bridgeton ve státě New Jersey zastavili vůz kvůli tomu, že řidič ignoroval "stopku".

Spolujezdce řidiče nejprve nechali vystoupit, patrně mu zabavili zbraň a pak ho - po krátké potyčce - zastřelili.

K incidentu došlo 30. prosince loňského roku v pětadvacetitisícovém Bridgetonu jižně od Filadelfie.

Černošský policista během kontroly vozu svému bělošskému kolegovi oznámil, že muž na sedadle spolujezdce má zbraň. "Jestli pro něco sáhneš, budeš...mrtvej," křičí na muže, později identifikovaného jako Jerame Reid, strážce zákona.

Těsně před tím, než spolujezdec na výzvu vystoupí z auta, sáhne policista do auta a vytáhne předmět, který na videu vypadá jako zbraň. Sotva pak Reid stane oběma nohama na zemi, ozve se několik výstřelů, z nichž většinu vypálí černošský policista.

Strážnici byli postaveni mimo službu

Případ vyvolal v Bridgetonu protesty a místní aktivisté požadují, aby bylo jeho vyšetřování od okresního prokurátora převedeno pod generální prokuraturu státu New Jersey.

Oba policisté byli dočasně postaveni mimo službu, vedení policie se však k incidentu podle dostupných informací nevyjádřilo.

Spojenými státy hýbaly v posledních měsících loňského roku případy údajně rasově motivovaných smrtí dvojice černochů, kvůli nimž vyšly do ulic amerických měst desetitisíce lidí.

Bělošští policisté z Fergusonu ve státě Missouri, kde byl zastřelen neozbrojený Michael Brown, ani z New Yorku, kde zemřel po použití údajně nepovoleného chvatu rovněž neozbrojený Eric Garner, nebyli obviněni.

Praktiky dotčených policejních sborů však začalo vyšetřovat federální ministerstvo spravedlnosti a prezident Barack Obama vyčlenil nemalé finanční částky na opatření, která mají posílit důvěru menšin v policii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy