Další střelba policisty na černocha. Na webu je nové video

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 1. 2015 15:23
Na internetu se objevil záznam policejního zásahu, při němž strážci zákona z amerického města Bridgeton ve státě New Jersey zastavili vůz a spolujezdce při potyčce zastřelili.
Na internetu se objevil záznam policejního zásahu, při němž strážci zákona z amerického města Bridgeton ve státě New Jersey zastavili vůz a spolujezdce při potyčce zastřelili. | Video:

Bridgeton - Spojené státy řeší další podezřelý případ zastřelení Afroameričana kulkou z policejní zbraně. 

Na internetu se objevil videozáznam policejního zásahu, při němž strážci zákona z města Bridgeton ve státě New Jersey zastavili vůz kvůli tomu, že řidič ignoroval "stopku".

Spolujezdce řidiče nejprve nechali vystoupit, patrně mu zabavili zbraň a pak ho - po krátké potyčce - zastřelili.

K incidentu došlo 30. prosince loňského roku v pětadvacetitisícovém Bridgetonu jižně od Filadelfie.

Černošský policista během kontroly vozu svému bělošskému kolegovi oznámil, že muž na sedadle spolujezdce má zbraň. "Jestli pro něco sáhneš, budeš...mrtvej," křičí na muže, později identifikovaného jako Jerame Reid, strážce zákona.

Těsně před tím, než spolujezdec na výzvu vystoupí z auta, sáhne policista do auta a vytáhne předmět, který na videu vypadá jako zbraň. Sotva pak Reid stane oběma nohama na zemi, ozve se několik výstřelů, z nichž většinu vypálí černošský policista.

Strážnici byli postaveni mimo službu

Případ vyvolal v Bridgetonu protesty a místní aktivisté požadují, aby bylo jeho vyšetřování od okresního prokurátora převedeno pod generální prokuraturu státu New Jersey.

Oba policisté byli dočasně postaveni mimo službu, vedení policie se však k incidentu podle dostupných informací nevyjádřilo.

Spojenými státy hýbaly v posledních měsících loňského roku případy údajně rasově motivovaných smrtí dvojice černochů, kvůli nimž vyšly do ulic amerických měst desetitisíce lidí.

Bělošští policisté z Fergusonu ve státě Missouri, kde byl zastřelen neozbrojený Michael Brown, ani z New Yorku, kde zemřel po použití údajně nepovoleného chvatu rovněž neozbrojený Eric Garner, nebyli obviněni.

Praktiky dotčených policejních sborů však začalo vyšetřovat federální ministerstvo spravedlnosti a prezident Barack Obama vyčlenil nemalé finanční částky na opatření, která mají posílit důvěru menšin v policii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy