USA zlepšily postoj k vydání Gülena, do Ankary přijede Biden, řekl turecký premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2016 19:12
Turecko je o něco blíže k vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena z USA. Řekl to turecký premiér Binali Yildirim, podle kterého se postoj spojených států k žádosti zlepšil. Do Ankary podle něj také koncem srpna přijede americký viceprezident Joseph Biden, který se tak zřejmě připojí k ministru zahraničí Johnu Kerrymu.
Islámský duchovní Fethullah Gülen.
Islámský duchovní Fethullah Gülen. | Foto: Reuters

Ankara - Spojené státy v poslední době zlepšily svůj postoj k žádosti o vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého turečtí představitelé obviňují ze zosnování nedávného pokusu o převrat. Novinářům to řekl turecký premiér Binali Yildirim, zdůraznil ale, že Turecko v této věci nehodlá přistoupit na kompromis. Premiér také informoval, že na návštěvu Ankary koncem srpna dorazí americký viceprezident Joseph Biden a v říjnu přijede ministr zahraničí John Kerry.

"Nejdůležitějším základem pro zlepšení našich vztahů s USA je vydání Gülena, tam není žádný prostor pro vyjednávání," řekl premiér podle stanice CNN Türk. "Jediným způsobem, jak zabránit růstu protiamerických nálad v Turecku, je vydání tohoto muže Spojenými státy," dodal Yildirim podle agentury Reuters.

Premiér zesílil tlak na Gülenovo vydání v den, kdy úřad istanbulského prokurátora poslal Spojeným státům dopis, v němž Ankara žádá Gülenovo zadržení. Gülen je podle dopisu obviněn z deseti trestných činů, včetně pokusu o svržení vlády, uvedlo turecké ministerstvo spravedlnosti, které dopis přeposlalo.

Premiér Yildirim dnes zveřejnil i nové údaje o počtu lidí, kteří v rámci čistek po nezdařeném puči přišli o práci. Podle něj jich je už 81 494.

První návštěva od puče

Biden má do Turecka přijet 24. srpna, což je datum, kdy měl podle původních plánů přijet do Ankary Kerry. Návštěva ministra zahraničí se ale odkládá na říjen, řekl Yildirim.

Bílý dům Bidenovu návštěvu v srpnovém termínu potvrdil. Půjde o první návštěvu předního amerického činitele v Turecku od zmařeného červencového puče, jehož dopady vyvolaly napětí mezi Ankarou a Západem. Ankara se zlobí, že Západ pokus o puč dostatečně neodsoudil a že nyní kritizuje vládu za rozsáhlé čistky.

Yildirim také řekl, že 22. srpna dorazí do Turecka skupina amerických vládních expertů, aby zde jednala o právních otázkách souvisejících s procesem Gülenova vydání. První žádost Američané odmítli jako nedostatečně odůvodněnou, druhou nyní zkoumají. Washington dává najevo, že Turecko musí předložit přesvědčivé důkazy Gülenova zapojení do puče.

Optimistický byl ohledně osudu žádosti o Gülenovo vydání i ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Ten v pátek řekl, že má ohledně procesu vydání z USA "pozitivní signály".

Pětasedmdesátiletý duchovní Gülen, který žije v azylu v Pensylvánii, obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá a chce, aby vyšetřování týkající se jeho údajného podílu na převratu vedl nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj není nezávislá, a proto by nemohlo být zaručeno jeho právo na spravedlivý proces. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě a po pokusu o puč akce proti nim ještě zintenzivnila.

 

Právě se děje

Další zprávy