USA zásobovaly Mubarakovy vojáky zbraněmi, tvrdí AI

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 12. 2011 16:08
Egyptská armáda mezitím ustoupila tlaku veřejnosti a předala premiérovi většinu pravomocí
Kamál Ganzúrí
Kamál Ganzúrí | Foto: Reuters

Káhira/Londýn - Vojenské vedení Egypta ve středu vyslyšelo volání veřejnosti a předalo část prezidentských pravomocí předsedovi vlády Kamálovi Ganzúrímu.

Agentura Reuters dodala, že si vojenští velitelé ponechali kontrolu už jen nad armádou a justicí.

Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) se vlády Egypta ujala v únoru, když pod tlakem protestů odstoupil prezident Husní Mubarak.

Ačkoli už začaly parlamentní volby, Egypťané poukazovali na příliš velké pravomoci vojska a jeho neochotu předat pravomoci civilní vládě. Protesty, které znovu v plné síle propukly v listopadu, si vyžádaly desítky mrtvých.

Kvůli demonstracím žádajícím svržení vojenské vlády v listopadu odstoupil Ganzúrího předchůdce Isám Šaráf. Ganzúrí už v úterý řekl, že očekává, že bude mít větší moc než Šaráf.

Nevládní organizace Amnesty International mezitím přišla s informací, že Spojené státy v době pouličních nepokojů opakovaně zásobovaly egyptské ozbrojené složky zbraněmi a municí.

Dodávky podle AI pokračovaly i v době, kdy vedení země protivládní demonstrace násilně potlačovalo.

Jedna z nejméně tří dodávek pro egyptské ministerstvo vnitra dorazila 26. listopadu. Její součástí bylo asi sedm tun materiálu, včetně slzného plynu a dýmovnic. Zásilku vypravila americká společnost Combined Systems.

"Dodávky amerických zbraní egyptským bezpečnostním silám musejí být zastaveny, dokud nebude jisté, že slzný plyn a další munice, zbraně a jiné vybavení nejsou spojovány s krveprolitím na egyptských ulicích," prohlásil Brian Wood z AI.

Slzný plyn zneužíván nebyl, tvrdí USA

Combined Systems, které sídlí v pensylvánském Jamestownu, vyrábí pro vojenské síly a bezpečnostní agentury různé druhy munice, jako například gumové projektily, slzotvorné patrony a další dráždivé plyny.

Počátkem prosince americké ministerstvo zahraničí dodávky pro Egypt potvrdilo s tím, že šlo o zásilky slzného plynu a dalšího "nesmrtícího" vybavení pro pořádkové síly. Na konci listopadu ministerstvo zahraničí tvrdilo, že "dosud nemá k dispozici žádné konkrétní důkazy o tom, že egyptské úřady zneužívají slzný plyn".

"Licence (pro vývoz) byly schváleny během doby, kdy egyptská vláda potlačovala protesty pomocí nepřiměřené a často smrtící síly. Je nemyslitelné, že úřady USA nevěděly o důkazech, které obšírně dokumentovaly nepřiměřený postup egyptských pořádkových jednotek. Licence neměly být vydány," dodal Wood.

Podle AI demonstranti v Káhiře nasbírali řadu prázdných patron od slzného plynu, na kterých byly jako země výroby uvedeny Spojené státy. Některé z nich měly značku Combined Systems nebo Combined Tactical Systems, což je divize vyrábějící vybavení pro policii.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy