USA zasáhla sněhová bouře, zrušila 4000 letů

ČTK ČTK
8. 2. 2013 22:15
Severovýchodní pobřeží USA se potýká s rekordní sněhovou kalamitou
Chodec v Bostonu se potýká se sněhovou bouří a s deštníkem.
Chodec v Bostonu se potýká se sněhovou bouří a s deštníkem. | Foto: Reuters

New York - Severovýchodní pobřeží Spojených států v pátek zasáhla sněhové bouře, která by mohla přinést rekordní sněhovou nadílku. Očekává se, že v některých oblastech napadne do soboty až 90 centimetrů sněhu.

Úřady vyzývají motoristy, aby nevyjížděli. V New Yorku se přesto tvoří fronty před čerpacími stanicemi, ale také před supermarkety. Problém mají i letiště: zrušeno už bylo přes 4000 letů, informovala agentura DPA. Bouře má kulminovat v noci na sobotu.

Varování před sněhovou bouří vyhlásily úřady od New Jersey přes jih státu Maine po Boston, který by měla bouře zasáhnout nejvíc. Pátek začal lehkým sněžním, které ale během odpoledne místního času (večer a v noci SEČ) postupně sílilo. Severně od Portlandu si také vyžádalo hromadnou nehodu 19 automobilů. Obešla se však bez vážnějších zranění.

Guvernér Massachusetts Deval Patrick v pátek vyhlásil zákaz vyjíždět s automobily od 16:00 tamního času (22:00 SEČ). Přerušena by měla být také místní veřejná doprava. Guvernér také lidem poradil, aby pokud možno pracovali z domova. Stát rovněž povolal na pomoc 5000 příslušníků národní gardy.

Starosta New Yorku: Zůstaňte doma a přečtěte si knihu

Také jinde úřady vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma, ale motoristé, kteří ještě mají v živé paměti nedostatek paliva po loňském úderu hurikánu Sandy, dnes spěchali k čerpacím stanicím, takže v New Yorku už některým pohonné hmoty došly. V New Yorku je připraveno vyrazit do ulic 1800 sněhových pluhů a také kolem 250 000 tun solného posypu.

Podle newyorského starosty Michaela Bloomberga není důvod k panice. "Zůstaňte doma a přečtěte si nějakou dobrou knihu," poradil obyvatelům největšího města USA.

V massachusettském Bostonu a v jeho okolí v pátek zůstaly uzavřeny školy a někteří zaměstnanci dostali volno. Lidé se mají připravit na výpadky proudy a mají dohlédnout na starší nebo hendikepované sousedy. Ve státě New Jersey úřady kromě sněhu očekávají pobřežní záplavy i silný vítr.

Americký meteorologický úřad varuje před "velkou, možná dokonce historickou sněhovou bouří". V Bostonu a velké části regionu Nové Anglie by mohlo napadnout 90 centimetrů sněhu. Vítr by mohl dosahovat až rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu.

Zrušeno 4000 letů

Bouře postupuje ze středozápadu Spojených států. Ve čtvrtek největší problémy s počasím mělo Chicago, kde z tamního letiště neodstartovalo 85 letů.

Letecké společnosti zrušily přes 4000 letů, z toho víc než 3000 pátek a dalších zhruba 1000 plánovaných na sobotu. Nejvíc jsou zasažena letiště v Newarku, New Yorku, Chicagu či Bostonu. Bostonské letiště varovalo, že jakmile bouře udeří, budou pravděpodobně zrušeny všechny lety po dobu 24 hodin. Postiženo je podle stránek Flight Aware dohromady více než 60 letišť.

Aerolinky umožňují cestujícím v bouří zasažených oblastech měnit si datum odletu bez dalších poplatků. V posledních letech také samy v předstihu ruší lety, než aby doufaly, že budou s to létat i ve špatném počasí. Cestující tak mohou bouři přečkat doma či v hotelu, místo aby vyčkávali na letištích.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy