USA zahájily útok v Jemenu. V odvetě za ostřelování americké lodě zničily radary šíitských rebelů

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 9:10
Spojené státy se vojensky zapojily do konfliktu v Jemenu. Raketové útoky na tři radary kontrolované šíity představují odvetu za předchozí ostřelování americké válečné lodi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná/Washington - Loď amerického námořnictva ve čtvrtek zaútočila na pozice jemenských povstalců a zničila tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží.

Podle amerických představitelů jde o odvetnou akci za dva předchozí raketové útoky na americký torpédoborec v Rudém moři.

Odvetný útok schválený prezidentem Barackem Obamou je prvním přímým vojenským zásahem Washingtonu proti cílům kontrolovaným šíity. Pentagon oznámil, že zničená radarová stanoviště byla zapojena do akce proti torpédoborci Mason. Od neděle na něj byly vypáleny tři rakety, ale až k lodi nedoletěly.

"Tyto omezené útoky jsou akcí sebeobrany a jsou určené k ochraně našeho personálu, lodí a práva svobodné plavby," sdělil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Prohlásil také, že "USA budou i v budoucnu chránit odpovídajícím způsobem své lodě a obchodní trasy".

...

Střely Tomahawk s plochou dráhou letu byly vypáleny na cíle v Jemenu z torpédoborce Nitze ráno kolem čtvrté hodiny místního času (03:00 SELČ).

"Tyto radary byly aktivní při předchozích útocích a pokusech o ně v Rudém moři," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele. Podle něj byly zničené radary v odlehlé oblasti, takže útok na ně neznamenal velké ohrožení civilistů.

Při útoku na hosty pohřbu zemřelo 140 lidí

Raketovou palbu na americkou loď dávají tiskové agentury do souvislosti se sobotním náletem v Saná, při němž bomby zasáhly pohřební hosty a zabily 140 lidí. Z útoku je viněna Saúdská Arábie, která stojí v čele arabské koalice bojující proti šíitům v Jemenu na straně místní vlády. Američané Saúdskou Arábii vyzbrojují.

Ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW) útok na hosty pohřbu označili za válečný zločin. Na místě se podle HRW našly zbytky použitých střel americké výroby.

Michel Knights z washingtonského ústavu pro blízkovýchodní politiku se domnívá, že šíité z Jemenu se vojensky napojují na rovněž šíitský libanonský Hizballáh, který bojuje na straně Damašku v syrské válce. Útok na americké válečné lodě podle Knightse svědčí o tom, že jemenští šíité se rozhodli připojit se k "ose odporu", k níž nyní patří Írán, libanonský Hizballáh a palestinský Hamás.

 

Právě se děje

Další zprávy