reklama
 
 

USA z bezpečnostních důvodů zavírají ambasádu v Jemenu

10. 2. 2015 23:16
Jemen v posledních měsících zažívá krizi poté, co šíitští povstalci napojení na Írán ovládli hlavní město Saná. Minulý týden rozpustili parlament a formálně převzali moc v zemi.

Washington - Kvůli špatné politické i bezpečnostní situaci v Jemenu uzavřely Spojené státy své tamní velvyslanectví. Informovala o tom v úterý agentura AP s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Pentagon v úterý také připustil, že situace v Jemenu omezila schopnost USA účinně bojovat proti tamním teroristům. Moc v zemi na Arabském poloostrově před několika dny převzali šíitští povstalci.

Z Jemenu odjíždějí američtí diplomaté a ambasáda nebude pracovat, dokud se podmínky v této zemi nezlepší. Odejdou i příslušníci americké námořní pěchoty, kteří působí jako ostraha velvyslanectví. Úřad od loňského září fungoval jen v omezené míře poté, co ministerstvo zahraničí ve Washingtonu nařídilo, aby z Jemenu odjeli zaměstnanci, kteří nejsou nezbytně nutní pro chod velvyslanectví.

Jemen v posledních měsících zažívá krizi poté, co šíitští povstalci napojení na Írán ovládli hlavní město Saná. Minulý týden rozpustili parlament a formálně převzali moc v zemi. Pak prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího a ministry jeho vlády poslali do domácího vězení. Hadí i ministři na výraz protestu rezignovali.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby v úterý připustil, že bezpečnostní situace v Jemenu donutila Pentagon omezit vojenské operace proti odnoži teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Nadále prý však v omezeném rozsahu probíhá výcvik jemenských sil.

Zástupci jemenské armády v úterý oznámili, že šíitští povstalci zcela ovládli klíčovou provincii Bajdá. Na východ od ní leží provincie Maríb bohatá na ropu.

Velvyslanectví v Jemenu je třetí ambasádou v arabské zemi, kterou Spojené státy uzavírají od prosince 2010. Americké zastupitelské úřady přestaly fungovat v Sýrii a v Libyi.

autor: ČTK | 10. 2. 2015 23:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama