USA vyšlou na východ Evropy plně vyzbrojenou brigádu. 4500 vojáků má zmírnit obavy z Ruska

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2016 21:37
Brigáda o síle 4500 mužů má na východ Evropy dorazit v únoru 2017. Její přítomností chce Washington vyslat signál podpory spojencům, kteří mají obavy z rostoucí agresivity Ruska. Moskva má podle amerického ministerstva obrany pochopit, že jakákoli agrese proti spojencům USA je nemyslitelná.
Evropou loni projel konvoj US Army nazvaný "Dragounská jízda". Měl dát najevo, že USA své spojence nenechají napospas Rusku.
Evropou loni projel konvoj US Army nazvaný "Dragounská jízda". Měl dát najevo, že USA své spojence nenechají napospas Rusku. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy počátkem příštího roku rozmístí ve východní Evropě útvar velikosti brigády s plnou výzbrojí, napsala s odvoláním na Pentagon agentura AP.

Dosud se předpokládalo, že jednotka bude na východě kontinentu využívat výcvikovou výzbroj, která je tam už rozmístěna. Dislokace počítá s umístěním vojsk v šesti východoevropských státech, Česká republika mezi nimi není.

Změna ve scénáři rozmístění amerických ozbrojených sil má být podle AP oficiálně oznámena během středy.

Robustnější a modernější vybavení

Brigáda o síle 4500 mužů má na východ Evropy dorazit v únoru 2017. Její přítomností chce Washington vyslat signál podpory spojencům, kteří mají obavy z rostoucí agresivity Ruska. Moskva má podle amerického ministerstva obrany pochopit, že jakákoli agrese proti spojencům USA je nemyslitelná.

Nové plány počítají s tím, že dosavadní výzbroj umístěná ve východní Evropě bude odeslána do USA k opravě a modernizaci. Brigáda, která přijede v únoru, si s sebou přiveze robustnější, modernější vybavení. Řeč je o desítkách těžkých vozidel, tanků a dalšího zařízení.

"Bude to nejmodernější výbava, kterou může armáda nabídnout, a během příštího roku nahradí starší výcvikové vybavení, které jsme v Evropě rozmístili v posledních letech," uvedla mluvčí Pentagonu Laura Sealová.

Počet amerických vojáků trvale přítomných v Evropě se díky dnešnímu rozhodnutí zvýší ze současných 25 000 na 29 200.

Rozhodnutí má podle AP rozptýlit obavy evropských spojenců. Vyvolaly je zvěsti o tom, že USA z Evropy hodlají stáhnout vojenské zařízení a omezit spojeneckou podporu. Součástí plánů má naopak být nejen rozmístění nové bojové techniky, ale i nasazení moderního komunikačního zařízení včetně rádiových vysílaček, počítačů a dalších přístrojů.

Třetí americká brigáda na kontinentu

Plán vychází z rozšířených rozpočtových schémat Pentagonu, která počítají se čtyřnásobným zvýšením výdajů na udržování amerických vojsk v Evropě. Zvýšenou vojenskou přítomnost signalizoval opakovaně během svých evropských cest americký ministr obrany Ashton Carter.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ten loni v červnu při návštěvě Estonska uvedl, že USA rozmístí asi 250 tanků, obrněných vozidel a dalšího zařízení v šesti zemích bývalého sovětského bloku. Přinejmenším dočasně budou jednotky rozmístěny v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a pobaltských zemích Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

USA dosud v Evropě trvale udržují dvě armádní brigády. Nové rozhodnutí znamená, že na kontinentu bude fakticky rozmístěna třetí brigáda, jejíž příslušníci budou pravidelně a kontinuálně rotovat každých zhruba devět měsíců.

V letošním rozpočtu Pentagonu je na vyslání nových amerických vojáků do Evropy uvolněna částka 780 milionů dolarů (18,7 miliardy korun), pro příští rok se počítá se sumou 3,4 miliardy dolarů (81,4 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy