Američané v Havaně utrpěli záhadné poškození sluchu. USA proto vyhostily dva kubánské diplomaty

ČTK ČTK
10. 8. 2017 10:02
Kvůli fyzické újmě, kterou utrpělo několik pracovníků americké ambasády v Havaně, vyhostily Spojené státy dva kubánské diplomaty ze země. Podle agentury AP utrpěli američtí diplomaté závažné poškození sluchu. Způsobit je mohlo zřejmě zvukové zařízení nainstalované nedaleko jejich domů. Kubánské úřady případ vyšetřují. Vztahy mezi oběma zeměmi ale opět ochladly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Washington/Havana - Spojené státy vypověděly ze země dvojici kubánských diplomatů poté, co několik pracovníků americké ambasády v Havaně utrpělo zásadní fyzickou újmu.

Informovala o tom ve středu mluvčí amerického ministerstva zahraničí bez uvedení podrobností.

Podle agentury AP se stali obětí útoků zvukovým zařízením, po nichž měli vážně poškozený sluch. Kuba uvedla, že incidenty vyšetřuje.

AP s odvoláním na své zdroje napsala, že nejméně pět amerických diplomatů v Havaně bylo vystaveno útokům zvukového zařízení instalovaného na neznámém místě v jejich blízkosti. Pomocí signálu o vlnové délce mimo běžnou slyšitelnost jim vážně poškodilo sluch. V některých případech byly postiženy i jejich partnerky.

USA obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Ke zmíněným incidentům došlo podle AP na podzim loňského roku a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni se vrátit do své země.

Případ z května

Od té doby vyšetřuje případ FBI a americké úřady v reakci na incident koncem května vyhostily zmíněnou dvojici, což se dostalo na veřejnost až nyní.

Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová ve středu médiím řekla, že vyšetřování stále není u konce, avšak americká diplomacie bere tyto události "velmi vážně".

Kubánské ministerstvo zahraničí v reakci na zprávu uvedlo, že úřady začaly záležitost "prioritně a urgentně vyšetřovat". "Kuba nikdy nedovolila a nedovolí, aby bylo její území použito k jakýmkoli akcím namířeným proti akreditovaným diplomatickým činitelům či jejich rodinám," stojí v prohlášení ministerstva.

Vztahy mezi USA a Kubou po krátkodobém zlepšení za Obamovy vlády po nástupu Donalda Trumpa opět ochladly a republikánský prezident zrušil či omezil některá vstřícná opatření svého předchůdce.

 

Právě se děje

Další zprávy