USA uvalily sankce na Kadyrova za porušování práv. Přijímám, vzkázal s kulomety

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2020 21:30
Spojené státy v pondělí ohlásily sankce proti čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, jehož americké ministerstvo zahraničí viní z masivního porušování lidských práv včetně mučení. "Pompeo, boj přijímáme!" vzkázal americkému ministru zahraničí Mikeu Pompeovi Kadyrov, který svou reakci doprovodil snímkem, na němž s úsměvem pózuje se dvěma kulomety. USA rozšířily o 11 společností také sankce Číny.
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na utkání UFC
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na utkání UFC | Foto: Reuters

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo k sankcím týkajícím se Kadyrovova sdělil, že čečenský vůdce, který je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, také využil pandemii koronaviru jako záminku pro pronásledování místních lidí. "Ministerstvo má věrohodné informace, že je Kadyrov odpovědný za závažná porušení lidských práv v minulých deseti letech. Zahrnuje to mučení i mimosoudní zabití," uvedl ministr a vyzval, aby ostatní státy postupovaly stejně.

Američané podle agentury Interfax tvrdí, že Kadyrov nese odpovědnost za případy beztrestného pronásledování, nezákonného věznění, únosů a i zabíjení homosexuálů, ochránců lidských práv, novinářů z nezávislých médií a dalších lidí, kteří si troufli dát najevo nesouhlas s čečenským vládcem.

"Pompeo, boj přijímáme. Bude to zajímavé," uvedl Kadyrov v popisku pod svou fotografií na sociální síti Telegram.

Snímek, který Kadyrov uveřejnil na síti Telegram.
Snímek, který Kadyrov uveřejnil na síti Telegram. | Foto: Telegram Ramzana Kadyrova

"Odpovědět zrcadlově bude těžké, ale něco vymyslíme," zareagovala na sankce mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na Facebooku.

O Kadyrovovi se hovoří i v souvislosti se zavražděním opozičního čečenského aktivisty ve Vídni na počátku měsíce. Kadyrov zločin připsal zahraničním agentům, kteří se snaží zdiskreditovat Rusko.

Americké sankce zakazují cestovat do USA nejen Kadyrovovi, ale i jeho ženě a dětem. Jak připomíná agentura Reuters, Kadyrov byl na sankčním seznamu v USA už v minulosti na základě takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje občanům Ruska zakázat za porušování lidských práv vstup do USA a zmrazit jejich majetek na americké půdě.

Sankce také pro Čínu

Dalších 11 čínských podniků připojilo v pondělí na svůj sankční seznam americké ministerstvo obchodu. Zdůvodnilo to tvrzením, že tyto firmy zneužívají Ujgury a příslušníky dalším muslimských menšin. K práci jsou nuceni v textilních továrnách a dvou firmách, jež se podle USA zabývají genetickou analýzou, která má posloužit k dalším represím proti Ujgurům. Za politiku vůči Ujgurům USA v minulosti zařadily na sankční seznam už 37 podniků a jednotlivců.

"Peking aktivně využívá k útlaku svých občanů trestuhodnou praxi nucené práce, shromažďování materiálu DNA a jeho rozbor. Svým krokem komunistické straně znemožníme zneužívat naše výrobky a technologie proti bezbranné muslimské menšině," sdělil v prohlášení k pondělnímu kroku ministr obchodu Wilbur Ross. Čínské velvyslanectví zatím nereagovalo.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy