USA varují, v případě potřeby evakuují své lidi ze Soči

ČTK ČTK
25. 1. 2014 9:10
Nadcházející sportovní klání doprovázejí obavy z možných teroristických útoků.
Foto: Reuters

Washington - Spojené státy jsou v případě potřeby připraveny zajistit ve spolupráci s Ruskem evakuaci svých občanů ze zimních olympijských her v Soči.

Prohlásil to podle agentury Reuters americký ministr obrany Chuck Hagel. Nadcházející sportovní klání doprovázejí obavy z možných teroristických útoků.

Americké úřady již dříve doporučily svým občanům, aby se měli na olympiádě na pozoru, a nyní varují i sportovce, aby na sebe neupozorňovali a nosili oděvy v národních barvách jen na sportovištích.

Ruské bezpečnostní služby provádějí v těchto dnech rozsáhlé protiteroristické operace zejména v oblasti Stavropolského kraje, který hraničí s neklidným severním Kavkazem. Obávají se, že v Soči by mohly zaútočit takzvané černé vdovy - příbuzné zabitých islamistických extremistů.

Olympijské výbory několika evropských zemí včetně České republiky a také Spojených států již obdržely výhrůžné emaily od neznámých radikálů. Organizátoři her i představitelé Mezinárodního olympijského výboru jsou však přesvědčeni, že jde o plané hrozby.

Americká armáda oznámila, že v Černém moři bude mít k dispozici dvě lodě a že je připravena, pokud ji o to Rusko požádá, s ochranou olympiády pomoci.

"Když budeme potřebovat dostat pryč naše občany, máme s Rusy dojednáno, jak toho dosáhnout," prohlásil americký ministr obrany bez bližších podrobností. Američané prý zatím ještě nemají případný plán evakuace ze Soči, jsou ale připraveni ho rychle připravit, sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z Pentagonu.

Televizní stanice CNN informovala, že americký olympijský výbor bude doporučovat reprezentantům, aby oblečení, díky němuž jsou snadno rozpoznatelní, nosili jen na sportovištích. "Pokud jste americký olympionik, není třeba na to upozorňovat mimo místo konání her," řekl stanici nejmenovaný představitel ministerstva zahraničí.

Černé vdovy

V pondělí se dostala na veřejnost informace, že ruská policie pátrá po možná až čtyřech "černých vdovách", které byly vyslané provést útoky právě v souvislosti s olympiádou. Konkrétně by podle agentury AP mělo jít o dvaadvacetiletou vdovu po islamistickém bojovníkovi Ruzanu Ibragimovovou, šestadvacetiletou Zairu Alijevovou a čtyřiatřicetiletou Džannet Cachajevovou.

Na letácích, které policie distribuovala do hotelů v Soči, jsou i jejich fotografie v šátcích a popis, že "byly vycvičeny, aby páchaly teroristické činy". První jmenovaná by se prý již dokonce mohla v dějišti her nacházet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy