USA varují: Látky pro bomby mohou být v zubních tubách

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2014 10:35
Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost zprávu nevyvrátilo ani nepotvrdilo.
Nejen policie a kozáci. K současnému životu v Soči neodmyslitelně patří i armáda.
Nejen policie a kozáci. K současnému životu v Soči neodmyslitelně patří i armáda. | Foto: Reuters

Washington - Do zahájení olympiády v Soči zbývá pouhý den a Spojené státy varují, že na palubách letadel mířících do Ruska mohou být teroristé s výbušninami ukrytými v zubních pastách.

Podle ministerstva pro vnitřní bezpečnost je - vzhledem k mimořádným bezpečnostním opatřením - pravděpodobné, že by se potenciální útočníci mohli uchýlit právě k této taktice.

Washington rozeslal varování všem aerolinkám létajícím do Ruska a podle televize CNN spolupracuje i s tamními bezpečnostními složkami.

Malé tuby se zubní pastou jsou prozatím na palubách letadel povoleny. Není ovšem vyloučeno, že ve spojích mířících do Ruska budou narychlo zakázány.

Přinejmenším Američané to zvažují. "Bezpečnostní opatření budeme dál přizpůsobovat tomu, jak se budou vyvíjet bezpečnostní rizika," vysvětlila mluvčí ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA Laura Magnusonová.

Teror hrozí celému Rusku

Varování navíc neplatí jen pro Soči a bezprostřední okolí. Podle americké Národní bezpečnostní rady (NSC) hrozí teroristické útoky prakticky na celém území Ruské federace, zejména v separatistických regionech.

Během her mohou podle Američanů udeřit radikálové prakticky ze všech koutů světa. Pozornost světa upřenou na Rusko by tak mohli využít například islamisté z Al-Káidy.

Vzhledem k tomu, že Rusové udělali ze Soči pevnost a nasadili do města desítky tisíc příslušníků bezpečnostních složek, budou totiž zranitelnější jiné cíle. Žádná zvláštní varování pro občany USA cestující do Ruska však zatím vydána nebyla.

To nicméně neznamená, že by se Spojené státy na mimořádnou situaci nepřipravovaly. Do oblasti Černého moře poslaly dvě válečné lodi, které budou olympiádu sledovat zpovzdálí a v případě nutnosti budou připraveny pomoci s evakuací amerických občanů.

Bílý dům se navíc nechal slyšet, že pokud o to Rusové požádají, může námořnictvo pomoci i dohledem nad bezpečností.

Obavy z úderu teroristů na nadcházející olympiádě vzrostly po prosincových útocích ve Volgogradu, opakovaných hrozbách čečenských teroristů a zprávách, že se do Soči dostaly tzv. černé vdovy z Dagestánu vycvičené k sebevražedným útokům.

 

Právě se děje

Další zprávy