V Turecku hrozí sebevražedné atentáty, varují Spojené státy své občany v zahraničí

ČTK ČTK
9. 4. 2016 18:31
Zastupitelské úřady Spojených států v Turecku varovaly své občany před "věrohodnou" hrozbou sebevražedných atentátů. Doporučují dbát nejvyšší opatrnosti především v Istanbulu a letoviscích na jihozápadním pobřeží.
Turečtí policisté dohlíží na bezpečnost v turistických lokalitách
Turečtí policisté dohlíží na bezpečnost v turistických lokalitách | Foto: Reuters

Spojené státy dnes varovaly své občany před "věrohodnými hrozbami" v turistických oblastech Turecka, zejména v Istanbulu a letoviscích na jihozápadním pobřeží.

Turecká policie několik hodin po varování provedla řízenou explozi podezřelého předmětu, který se objevil na hojně navštěvovaném Taksimském náměstí v Istanbulu, informovala agentura Reuters.

Turecko letos zasáhly už čtyři sebevražedné atentáty, poslední z nich v březnu v Istanbulu. Ze dvou útoků je obviňován takzvaný Islámský stát (IS), zatímco k dalším dvěma se přihlásili kurdští radikálové.

Americké velvyslanectví v Ankaře varování rozeslalo elektronicky, s předmětem "naléhavá zpráva".

"Americký zastupitelský úřad v Turecku by chtěl informovat americké občany, že turistické oblasti, zvláště veřejná náměstí a doky v Istanbulu a Anatolii, čelí věrohodným hrozbám," uvádí se v prohlášení, z něhož cituje Reuters. "Prosím, buďte nanejvýš opatrní, pokud jste v blízkosti takových oblastí," stojí dále ve varování.

V centru Istanbulu je znát velmi silná přítomnost policie a v blízkosti hotelu Hilton byly uzavřeny silnice. Před konzuláty, včetně německého nebo italského, byly vyslány ozbrojené speciální policejní jednotky.

Reuters později s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že policie uzavřela Taksimské náměstí v centru Istanbulu. Policejní pyrotechnik prohledával předmět, který vypadal jako taška a později ho odpálil, což způsobilo mohutné zadunění.

V Istanbulu jsou patrná zvýšená bezpečnostní opatření před summitem Organizace islámské spolupráce (OIC), který se v největším tureckém městě uskuteční příští týden.

Teroristické útoky v nákupní čtvrti Istanbulu v březnu zabily tři Izraelce, z nichž dva měli také americké občanství, a jednoho Íránce. Jiný útok v historickém centru města v lednu nepřežilo 12 německých turistů.

Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy