USA v tranzu: Přichází Superbowl, po něm Superúterý

Pavel Vondra
3. 2. 2008 21:20
Amerika se dostává do varu. Zůstane v něm tři dny
Celá Amerika je dnes na nohou. Hraje se finále profesionální ligy amerického fotbalu, slavný Superbowl
Celá Amerika je dnes na nohou. Hraje se finále profesionální ligy amerického fotbalu, slavný Superbowl | Foto: Reuters

Phoenix/Praha - Žádný jiný zápas v americkém profesionálním sportu na sebe rok co rok nepoutá tolik pozornosti jako Superbowl, tedy finálové utkání Národní fotbalové ligy (NFL). Řeč je pochopitelně o fotbalu americkém a oním dnem D je dnešek. Vzhledem k časovému posunu ovšem vlastně až zítřek - výkop totiž proběhne až čtvrt hodiny po půlnoci středoevropského času.

Letošní Superbowl nese pořadové číslo 42 a shodou okolností se koná jen dva dny před jinou napjatě očekávanou událostí amerického kalendáře - tzv. Superúterkem, kdy proběhnou prezidentské primárky hned ve 22 státech USA.

Patrioti proti Obrům

Obě události si navíc nejsou blízké pouze termínově, ale de facto i obsazením. V letošním Superbowlu proti sobě nastoupí týmy New England Patriots a New York Giants. A dva dny nato to budou také "patrioti" a (političtí) "obři", kdo se bude v hlasování ucházet o přízeň voličů.

O trofej Vince Lombardiho pro vítěze NFL se ve 42.Superbowlu utkají týmy New York Giants (helma vlevo) a New England Patriots
O trofej Vince Lombardiho pro vítěze NFL se ve 42.Superbowlu utkají týmy New York Giants (helma vlevo) a New England Patriots | Foto: NFL

Symbolické je i to, že se zápas koná na stadiónu ve Phoenixu, tedy ve státě, odkud pochází momentálně hlavní favorit na zisk republikánské prezidentské nominace, arizonský senátor John McCain.

Jeho největším konkurentem se v dosavadním průběhu primárek zdá být Mitt Romney, bývalý guvernér státu Massachusetts, kde jsou doma New England Patriots.

Jejich stadion leží v městečku Foxborough asi 35 kilometrů od Bostonu a bylo to právě za dob tamního Romneyho úřadování (2003-2007), kdy Patrioti získali dva ze svých tří dosavadních titulů.

Newyorčané to mají na domácí stadion svých Obrů podstatně blíž. Giants Stadium se nachází vzdušnou čarou  pouhých deset kilometrů západně od Times Square a i když už jde o území sousedního státu New Jersey, není těžké uhodnout, komu bude v dnešním Superbowlu držet palce senátorka za stát New York a jedna z favoritek v boji o demokratickou nominaci na prezidenta Hillary Clintonová.

Medvědi, Hříbata a černoši: loňská záležitost

Rozehrávač (quarterback) týmu New England Patriots Tom Brady je jednou z největších hvězd současného amerického fotbalu. Je mu teprve třicet let, ale už třikrát vyhrál Superbowl a dvakrát byl při tom vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.
Rozehrávač (quarterback) týmu New England Patriots Tom Brady je jednou z největších hvězd současného amerického fotbalu. Je mu teprve třicet let, ale už třikrát vyhrál Superbowl a dvakrát byl při tom vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. | Foto: Reuters

Čtyřlístek nejpravděpodobnějších prezidentských kandidátů uzavírá senátor za stát Illinois Barack Obama. Ten sice v letošním Superbowlu nemá komu fandit, neboť "jeho" Chicago Bears do finále na rozdíl od loňska nepostoupili, rok stará vzpomínka jej ale možná hřeje dodnes.

Bears tehdy sice prohráli s týmem Indianapolis Colts, ovšem zápas se zapsal do dějin něčím úplně jiným. Bylo to vůbec poprvé, co některý z černošských trenérů v NFL dovedl svůj tým k zisku titulu.

ČTĚTE VÍCE: Superbowl zbořil etnickou bariéru

Jinak to ostatně ani dopadnout nemohlo: afroamerické kouče, kteří jinak (na rozdíl od hráčů) tvoří v lize menšinu, totiž měly oba týmy, které do finále postoupily.

Letošní Superbowl je sice pro změnu doménou bělošských trenérů, zato v boji o Bílý dům se díky Obamovi vůbec poprvé v dějinách USA rýsuje reálná možnost vítězství příslušníka etnické menšiny.

Foto: Aktuálně.cz

Politika a fotbal - kontaktní sporty

Mezi desítkami milionů televizních diváků, kteří se na Superbowl každoročně dívají a vyhánějí tak cenu půlminutových reklamních spotů, jimiž je přenos doslova prošpikován, čím dál tím výš, nechybí ani úřadující prezident George W. Bush, který jinak dává přednost baseballu.

Přijímání vítězů velkých profesionálních sportovních soutěží má americký prezident v popisu práce. Takhle obdivně se loni díval na basketbalového obra Shaquilla O'Neala
Přijímání vítězů velkých profesionálních sportovních soutěží má americký prezident v popisu práce. Takhle obdivně se loni díval na basketbalového obra Shaquilla O'Neala | Foto: Reuters

"Jsem na Superbowl nažhavený," svěřil se v rozhovoru pro televizi FOX. A na otázku, zda spatřuje mezi fotbalem a politikou nějakou podobnost, odpověděl:

"No, v obou případech se hraje tvrdě, jsou to kontaktní sporty, ale rozhodně je mnohem lehčí dostat politickou ránu než se nechat převálcovat některým z těch ramenatých obránců."

Těžko říct, který z týmů by Bush viděl na tradiční audienci pro vítěze v Bílém domě raději, ovšem vzhledem k tomu, že New York Giants vyřadili ve čtvrtfinále jeho oblíbence Dallas Cowboys, možná by si raději potřásal rukou s favorizovanými Patrioty.

Už proto, že pokud se jim podaří vyhrát, završí tím nejúspěšnější sezónu, jakou kdy tým z NFL měl. Z 18 zápasů jich 18 vyhráli a překonali i veškeré rekordy v počtu zaznamenaných touchdownů (ekvivalent rugbyové šestky).

Ještě před přijetím u prezidenta ale vítěze Superbowlu čeká domácí děkovačka. Jak Boston, tak New York už oznámily, že slavnostní přijetí svých hrdinů plánují právě na Superúterý, kdy se v obou městech, potažmo státech, budou volit prezidentští kandidáti.

 

Právě se děje

Další zprávy