USA v Pákistánu zabily 20 lidí, zřejmě i 7 Arabů

Reuters Roman Gazdík, Reuters
4. 10. 2008 9:25
Mezi mrtvými jsou i tři děti
Bezpilotní letadlo. Ilustrační foto
Bezpilotní letadlo. Ilustrační foto | Foto: Barnard Microsystems

Miranshah - Útok amerického bezpilotního letadla v Pákistánu v blízkosti hranic s Afghánistánem si vyžádal nejméně dvacet mrtvých. Byli mezi nimi nejen místní, ale i občané arabských národností. Zahynula i jedna žena a tři děti.

S odvoláním na zdroje z tajných služeb o tom informovala agentura Reuters.

K útoku došlo v noci z pátku na sobotu ve vesnici Mohammad Khel, která se nachází v Severním Vazíristánu ve Federálně spravovaných kmenových územích (FATA), kde operují členové Al-Káidy a Talibanu.

"Došli jsme nyní k číslu 20, které zahrnuje osm obyvatel domu, pět dalších místních a sedm cizinců," řekl nejmenovaný úředník agentuře Reuters.

Cizinci jsou zřejmě Arabové, jejich národnosti nejsou zatím známy.

"Našli jsme části těl rozházené v troskách všude okolo, něčí ruku, něčí nohu. Je to opravdu hrozné," řekl Reuters Bacht Ali, jeden z vesničanů.

V posledním měsíci USA podnikly bezpilotními letadly v Pákistánu osm útoků a jeden pozemní přepad ozbrojeného komanda. Vláda v Islámábádu proti takovému postupu protestuje, protože porušuje pákistánskou územní suverenitu.

Pákistánští vojáci, kteří už nejméně dvakrát zastavili postup amerických jednotek varovnou střelbou, nyní podnikají proti islamistům ofenzivy v regionech Bážaur a v údolí Svat. Kvůli bojům od léta uteklo do sousedního Afghánistánu 20 tisíc Pákistánců.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy