USA uznaly rebely za legitimní libyjskou vládu

Martin Novák Martin Novák
15. 7. 2011 14:52
Ruský emisar Michail Margelov se obává apokalypsy v ulicích libyjské metropole
Člen povstalecké armády nedaleko fronty u města Adžedábíja.
Člen povstalecké armády nedaleko fronty u města Adžedábíja. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští povstalci se sice pomalu, ale přece jen přibližují k Tripolisu, který nadále ovládá jejich nepřítel, Muammar Kaddáfí.

Tento týden se objevily informace, že libyjský vůdce je za určitých podmínek ochoten odstoupit, ovšem zvláštní ruský vyslanec Michail Margelov, který z pověření Kremlu v červnu vyjednával v Tripolisu, má podle svých slov opačný názor.

V rozhovoru s deníkem Izvestija řekl, že Kaddáfí nevydá Tripolis bez boje a že když bude muset prohrát, nařídí zničit co největší část města a také ropnou infrastrukturu v Libyi.

"Domnívám se, že Kaddáfího režim má takový sebevražedný plán," prohlásil Margelov, který jednal s libyjským premiérem Bagdádím Mahmúdím. A právě ten před takovýmto scénářem varoval.

Podle Margelova má Kaddáfí patrně nedostatek paliva a jeho možnost použít tanky je silně omezena, nadále ale disponuje obrovským množstvím raket a výbušnin.

Mluvčí libyjské vlády Rusova slova o ničení odmítl jako nesmysl, nic takového se prý nechystá.

Zatímco Francie a Velká Británie se v posledních dnech snaží vyjednat politické řešení konfliktu mezi režimem a rebely, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval k masivnějšímu bombardování Libye a zapojení většího počtu letadel.

Stoupenkyně Kaddáfího mává na demonstraci pistolí.
Stoupenkyně Kaddáfího mává na demonstraci pistolí. | Foto: Reuters

Podle zdrojů z aliance bude třeba vystupňovat útoky před srpnem, kdy začíná muslimský postní měsíc ramadán a s ohledem na veřejné mínění v islámských zemích bude pro alianci složité pokračovat v náletech.

"Vyzývám všechny členské země NATO, které mají k dispozici bombardéry, aby se k operaci připojily," řekl Rasmussen v Haagu.

V Istanbulu se dnes sešli zástupci 15 zemí, aby se poradili o dalším postupu v Libyi. Tématem schůzky byla budoucnost severoafrické země po odchodu Kaddáfího.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v Turecku oznámila, že USA se rozhodly uznat vedení povstalců, sídlící v Benghází, jako legitimní libyjskou vládu.

Povstání proti režimu Muammara Kaddáfího začalo v polovině února, Severoatlantická aliance se do konfliktu zapojila o měsíc později.

Rebelové kontrolují východní třetinu země, oblast jihozápadně od Tripolisu a Misurátu s okolím. Většina ropných polí a terminálů je v tuto chvíli v rukou Kaddáfího.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy