Spojené státy tajně vyjednávají s mužem číslo dva venezuelského režimu, Maduro slábne

ČTK ČTK
19. 8. 2019 7:05
Spojené státy zahájily tajná jednání s šéfem venezuelské socialistické strany Diosdadem Cabellem. Agentuře AP to řekl nejmenovaný vysoce postavený činitel americké administrativy.
Diosdado Cabello.
Diosdado Cabello. | Foto: Reuters

Blízcí spolupracovníci socialistického prezidenta Nicoláse Madura chtějí podle AP záruky, že nebudou vystaveni odplatě v případě, že podlehnou sílícímu tlaku na Madurovo odstranění.

Cabello se podle zdroje AP minulý měsíc setkal v Caracasu s osobou, která je v těsném kontaktu s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Druhé setkání se v současnosti připravuje. Podle AP není jasné, zda se předběžné rozhovory konají s Madurovým souhlasem, či nikoli.

Cabellův vliv ve vládě a bezpečnostních silách roste, zatímco Maduro otěže moci už nedrží tak pevně jako dříve, poznamenala AP. USA však Cabella také viní z podílu na korupci či obchodu s drogami.

Americký činitel zdůraznil, že Washington v žádném případě nehodlá Cabella podporovat nebo mu dokonce umetat cestu k nahrazení Madura. Cílem je vystupňovat tlak na režim přispěním k zákulisnímu mocenskému boji, který se podle USA uvnitř venezuelské vládní strany odehrává.

Video: Venezuelská bída. Lidé nemají elektřinu, na vodu se stojí fronty. 

Venezuelané jsou bez proudu. Na vodu se tu čekají fronty | Video: Associated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy