Spojené státy tajně vyjednávají s mužem číslo dva venezuelského režimu, Maduro slábne

ČTK ČTK
19. 8. 2019 7:05
Spojené státy zahájily tajná jednání s šéfem venezuelské socialistické strany Diosdadem Cabellem. Agentuře AP to řekl nejmenovaný vysoce postavený činitel americké administrativy.
Diosdado Cabello.
Diosdado Cabello. | Foto: Reuters

Blízcí spolupracovníci socialistického prezidenta Nicoláse Madura chtějí podle AP záruky, že nebudou vystaveni odplatě v případě, že podlehnou sílícímu tlaku na Madurovo odstranění.

Cabello se podle zdroje AP minulý měsíc setkal v Caracasu s osobou, která je v těsném kontaktu s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Druhé setkání se v současnosti připravuje. Podle AP není jasné, zda se předběžné rozhovory konají s Madurovým souhlasem, či nikoli.

Cabellův vliv ve vládě a bezpečnostních silách roste, zatímco Maduro otěže moci už nedrží tak pevně jako dříve, poznamenala AP. USA však Cabella také viní z podílu na korupci či obchodu s drogami.

Americký činitel zdůraznil, že Washington v žádném případě nehodlá Cabella podporovat nebo mu dokonce umetat cestu k nahrazení Madura. Cílem je vystupňovat tlak na režim přispěním k zákulisnímu mocenskému boji, který se podle USA uvnitř venezuelské vládní strany odehrává.

Video: Venezuelská bída. Lidé nemají elektřinu, na vodu se stojí fronty. 

Venezuelané jsou bez proudu. Na vodu se tu čekají fronty | Video: Associated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy