USA stáhnou podpis z mezinárodní Smlouvy o obchodu se zbraněmi, oznámil Trump

ČTK ČTK
26. 4. 2019 19:45
Spojené státy stáhnou svůj podpis ze Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT), která reguluje mezinárodní obchod s konvenčním arzenálem. Prezident USA Donald Trump to v pátek prohlásil na výročním zasedání vlivné americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která smlouvu dojednanou pod záštitou OSN kritizuje.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

ATT podepsaly Spojené státy v roce 2013 za tehdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy, Kongres dokument ale neratifikoval. Trump poznamenal, že rovněž vyzve Senát USA, aby v ratifikačním procesu nepokračoval. Příslušné oznámení Trump podepsal přímo na řečnickém pultu, pero pak hodil do publika jako suvenýr.

Smlouvu o obchodu se zbraněmi odhlasovalo Valné shromáždění OSN v dubnu 2013, ale v platnost dokument vstoupila v prosinci 2014. Doposud smlouvu ratifikovalo přes sto zemí, dalších více než 30 ji podepsalo, ale ještě neratifikovalo. Česká republika ratifikační proces dokončila v září 2014.

Státy, které dohodu schválily, jsou na jejím základě povinny kontrolovat transakce zahrnující osm kategorií konvenčních zbraní včetně ručních a lehkých. Kontrola se týká rovněž munice a zbraňových součástí. Mezi hlediska, která musí státy zvažovat při schvalování exportu zbraní, patří podle dohody zachování míru a bezpečnosti, závažné porušování lidských práv či organizovaný zločin.

 

Právě se děje

Další zprávy