USA šíří internetový imperialismus, tvrdí Čína

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2010 14:15
Kritika cenzury prý vážně poškozuje vztahy USA a Číny
Foto: Reuters

Peking - Čínská vláda odsoudila kritiku internetové cenzury a varovala, že další podobná prohlášení ze strany Spojených států mohou vážně poškodit vztahy obou zemí.

Čína tím podle serveru BBC reagovala na kritiku americké ministryně zahraničí Hilary Clintonové, která svými úterními výroky podpořila postoj Googlu.

Google již dříve prohlásil, že nehodlá nadále cenzurovat výsledky svého čínského vyhledavače, a v případě, že čínská vláda neustoupí, je ochoten ze země úplně odejít. Clintonová Čínu vyzvala, aby řádně prošetřila podezření na kybernetické útoky na gmailové účty čínských disidentů, z největší pravděpodobností vedené z Číny.

Čínský ministr zahraničí Ma Čao-sü prohlásil, že by se Spojené státy měly držet faktů a opustit od nepodložených obvinění.

„Spojené státy kritizovaly čínskou politiku správy internetu, a prohlásily, že Čína omezuje svobodu. To je v rozporu s fakty a poškozuje to naše vzájemné vztahy, píše se v prohlášení na webových stránkách čínského ministerstva zahraničí.

Buduje Čína železnou oponu zítřka?

Článek v anglicky psaném internetovém deníku čínské komunistické strany zase označil výroky Clintonové za internetový imperialismus.  Ta označila internet za důvod obrovského pokroku, kterého Čína v poslední době dosáhla, ale zároveň varovala, že v každé zemi, kde dochází k omezování svobodného přístupu k informacím, hrozí vytvoření bariéry. Taková bariéra by podle ní mohla Číně zabránit vstoupit spolu se zbytkem světa do 21. století.

Americká ministryně vyzvala k boji se zeměmi a jednotlivci podporujícími kybernetické útoky. Čínská strana, ale podle všeho od cenzury a podpory kybernetických útoků nehodlá ustoupit. Oficiálním stanoviskem zůstává, že jsou všechny zahraniční společnosti, tedy i ty internetové, vítány, dokud dodržují čínské zákony a tradice. A jak se zdá, cenzura je už v Číně tradicí.

 

Právě se děje

Další zprávy