USA si chtějí "přivolat" asteroid a vytěžit ho

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 4. 2013 17:10
Do roku 2021 by na asteroidu ustáleném na měsíční orbitě měli přistát astronauti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Washington - Když přišly společnosti Planetary Resources a Deep Space Industries před rokem s vážně míněným nápadem zachytit a vytěžit asteroidy prolétající kolem Země, odborníci to označovali za zbožné přání fandů sci-fi.

Neuběhlo ale ani dvanáct měsíců a floridský senátor a člen senátního podvýboru pro vědu a vesmír Bill Nelson prozradil, že americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) spřádá plány, jak stáhnout prolétávající asteroid na oběžnou dráhu Měsíce.

Podle Nelsona s tím počítá prezidentem Obamou navrhovaný rozpočet pro příští fiskální rok, který má být zveřejněn tento týden.

"Stručně řečeno je plán takový, že NASA vyšle k asteroidu nepilotovanou raketu, která ho nasměruje k Zemi a později umístí na stabilní oběžnou dráhu Měsíce," cituje CNN z prohlášení senátora Nelsona.

V prvním roce 100 milionů USD 

Na asteroid obíhající kolem Měsíce by se pak podle něj měli vypravit astronauti, kteří ho budou zkoumat a těžit zároveň. Obama je pro a navrhne na projekt těžení asteroidů v příštím rozpočtu vyčlenit 100 milionů dolarů, dodal senátor.

Šéf Bílého domu už v minulosti prohlásil, že by chtěl, aby Američané do roku 2025 na prolétající planetce přistáli. NASA to však chce stihnout ještě o čtyři roky dříve.

Americký plán je založený na koncepci Keckova Institutu pro vesmírná studia a mohl by posloužit nejen jako zdroj surovin, ale také jako ochrana Země před srážkou s cizím vesmírným tělesem.

Americký projekt by mohl zabránit i takovýmto dopadům meteoritů na Zem:

 

Právě se děje

Další zprávy