Spojené státy nehlasovaly v OSN proti rezoluci požadující zrušení amerického embarga vůči Kubě

ČTK ČTK
26. 10. 2016 19:30
Valné shromáždění OSN ve středu hlasovalo o nezávazné rezoluci namířené proti americkému hospodářskému embargu vůči Kubě. Rezoluce je přijímána již 25 let, nyní se ale poprvé Spojené státy hlasování zdržely. Předtím vždy hlasovaly proti. Rezoluci tak podpořilo 191 ze 193 členských zemí OSN. Kromě Spojených států se zdržel i Izrael. Rezoluce není nijak vymahatelná a je zamýšlena jako politický nátlak. Hospodářské embargo může zrušit pouze Kongres, který je pod kontrolou republikánů a který takový krok odmítá.
Prezident Barack Obama na Valném shromáždění OSN.
Prezident Barack Obama na Valném shromáždění OSN. | Foto: Reuters

New York - Valné shromáždění OSN ve středu takřka jednomyslně schválilo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje americké hospodářské embargo vůči Kubě. Spojené státy se poprvé za 25 let, co je rezoluce přijímána, hlasování zdržely, stejně postupoval i Izrael.

Krok americké vlády podle agentury Reuters znamená, že administrativa dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy se postavila proti Kongresu USA, který je pod kontrolou republikánů a který zrušení embarga odmítá.

Letošní hlasování překonalo loňský rok, kdy rezoluci podpořilo rekordních 191 ze 193 členských zemí OSN, proti byly jen USA a Izrael. Letos žádná ze zemí proti návrhu nezvedla ruku, zdržely se jen USA s Izraelem. Rezoluce není nijak vymahatelná a je zamýšlena jako politický nátlak.

"Spojené státy vždy hlasovaly proti této rezoluci. Dnes se Spojené státy zdrží," oznámila ve Valném shromáždění krátce před hlasováním americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová, za což si vysloužila potlesk od kolegů. Dodala, že středeční postoj americké vlády je malým krokem ke konečnému odvolání embarga.

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez Parrilla podle portálu miamiherald.com rozhodnutí Washingtonu ocenil jako pozitivní příspěvek na cestě za lepšími budoucími vztahy obou zemí. Dodal ale, že dnešní postoj při hlasování nijak nemění skutečnost, že embargo nadále existuje a poškozuje kubánský lid.

Hospodářské sankce vůči Havaně zahájily Spojené státy v říjnu 1960 zákazem vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin. O dva roky později uvalily na veškerý obchod s Kubou embargo. Embargo stále platí, zrušit ho může jen Kongres USA, který je pod kontrolou republikánů. Ti takový krok zatím odmítají.

Kuba s USA se mezitím dohodly na postupné normalizaci vztahů. Prozatím bylo například znovu zavedeno pravidelné letecké spojení, které funguje od konce letošního srpna, byly obnoveny poštovní služby či pravidelná lodní doprava.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy