USA se zapojily do sporů o Jihočínské moře. Do oblasti na "rutinní operaci" dorazila letadlová loď

ČTK ČTK
19. 2. 2017 6:52
Ve sporných vodách Jihočínského moře začala operovat americká letadlová loď Carl Vinson. Vodní plocha, kterou si téměř celou nárokuje Čína a buduje na moři umělé ostrovy a armádní zařízení, je zdrojem napětí mezi USA a Čínou. Části Jihočínského moře si nárokují také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan nebo Vietnam. Americké námořnictvo oznámilo, že se jedná o rutinní operaci.
Letadlová loď Carl Vinson.
Letadlová loď Carl Vinson. | Foto: U.S. Navy/Wikimedia Commons

Bangkok - Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly zahájila v sobotu hlídku ve sporné oblasti Jihočínského moře, které je jedním z důvodů rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Washington kritizuje Peking, že v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy a vojenská zařízení. USA se obávají, že by Čína mohla tato zařízení využít k omezení svobody plavby a přeletů v oblasti.

Americké námořnictvo oznámilo, že skupina plavidel vedená bitevní lodí Carl Vinson zahájila v sobotu rutinní operaci v Jihočínském moři.

Čína v pátek ukončila své námořní cvičení v oblasti Jihočínského moře, kterého se účastnila i její jediná vlastní letadlová loď. Manévry vyvolaly rozhořčení sousedů Číny, s nimiž Peking vede řadu let teritoriální spor.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Ve středu čínská vláda varovala Spojené státy, aby se nepokoušely narušovat svrchovanost Číny nad Jihočínským mořem. USA dlouhodobě prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře. Loni USA do oblasti vyslaly k přeletu bombardéry B52 a také torpédoborec.

Vláda nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj vůči Číně a obě strany v posledních týdnech vedou slovní přestřelky. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer mimo jiné prohlásil, že nová americká vláda Číně zabrání, aby obsadila ostrovy v mezinárodních vodách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy