USA se zapojily do sporů o Jihočínské moře. Do oblasti na "rutinní operaci" dorazila letadlová loď

ČTK ČTK
19. 2. 2017 6:52
Ve sporných vodách Jihočínského moře začala operovat americká letadlová loď Carl Vinson. Vodní plocha, kterou si téměř celou nárokuje Čína a buduje na moři umělé ostrovy a armádní zařízení, je zdrojem napětí mezi USA a Čínou. Části Jihočínského moře si nárokují také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan nebo Vietnam. Americké námořnictvo oznámilo, že se jedná o rutinní operaci.
Letadlová loď Carl Vinson.
Letadlová loď Carl Vinson. | Foto: U.S. Navy/Wikimedia Commons

Bangkok - Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly zahájila v sobotu hlídku ve sporné oblasti Jihočínského moře, které je jedním z důvodů rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Washington kritizuje Peking, že v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy a vojenská zařízení. USA se obávají, že by Čína mohla tato zařízení využít k omezení svobody plavby a přeletů v oblasti.

Americké námořnictvo oznámilo, že skupina plavidel vedená bitevní lodí Carl Vinson zahájila v sobotu rutinní operaci v Jihočínském moři.

Čína v pátek ukončila své námořní cvičení v oblasti Jihočínského moře, kterého se účastnila i její jediná vlastní letadlová loď. Manévry vyvolaly rozhořčení sousedů Číny, s nimiž Peking vede řadu let teritoriální spor.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Ve středu čínská vláda varovala Spojené státy, aby se nepokoušely narušovat svrchovanost Číny nad Jihočínským mořem. USA dlouhodobě prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře. Loni USA do oblasti vyslaly k přeletu bombardéry B52 a také torpédoborec.

Vláda nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj vůči Číně a obě strany v posledních týdnech vedou slovní přestřelky. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer mimo jiné prohlásil, že nová americká vláda Číně zabrání, aby obsadila ostrovy v mezinárodních vodách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy