USA ruší po půl století zbrojní embargo proti Vietnamu. Navazují tím nové spojenectví kvůli Číně

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 5. 2016 12:41
Americký prezident Barack Obama oznámil během návštěvy Vietnamu, že zruší embargo na dovoz zbraní. "Spojené státy zcela ruší zákaz prodeje vojenského vybavení Vietnamu, který platí nějakých padesát let," prohlásil na tiskové konferenci po jednání se svým protějškem Tran Dai Quangem. Vietnam o zrušení embarga žádal už dlouho. Washington souhlasil teprve nyní, a to na základě příslibu, že Hanoj změní svůj postoj k lidským právům. Vietnam žádosti o zrušení embarga zdůvodňoval tím, že je nucen čelit územním nárokům Číny.
Barack Obama a Tran Dai Quang
Barack Obama a Tran Dai Quang | Foto: Reuters

Hanoj - Spojené státy zrušily embargo na dovoz zbraní, které bylo na Vietnam uvaleno před půl stoletím. Washington si tak utváří nového asijského spojence a komunistický Vietnam přetahuje z vlivu čínského obra.

Prvním americkým prezidentem, který Vietnam po konci války navštívil, byl Bill Clinton v roce 2000. Až nyní se však bolestná historie angažovanosti amerických vojáků v krvavém konfliktu 60. a 70. let 20. století zdá být konečně opravdu minulostí.

Prezident Barack Obama, který na své asijské cestě žehná novému spojenectví mezi někdejšími nepřáteli, však neudělal nečekaný krok. Vietnam se na něj těšil již delší dobu.

A přestože Washington již dříve podmínil zrušení embarga zlepšením přístupu komunistické vlády k lidským právům, ustupuje tato otázka vyšším politickým cílům. Navázání nového spojenectví v jihovýchodní Asii je pro USA v souvislosti s čínskou aktivitou v Jihočínském moři aktuální.

Protičínské nálady spojené se silným patriotismem Vietnamců nejsou vyvolané jen současným teritoriálním konfliktem ve sporných vodách, ale dřímají ve společnosti hluboko zakořeněné. Americký list The New York Times se dokonce domnívá, že mnohem hlouběji než křivdy z vietnamské války.

Zrušení embarga tak může podnítit nárůst nestability v regionu a eskalovat napětí. Vietnam bude moci dovážet celou řadu obranných technologií, pomocí kterých bude schopen lépe odolávat čínským ambicím, píše CNN.

"Je pravděpodobné, že bude Čína nahlížet na tento krok ze strany USA jako na snahu postavit se čínským asertivním ambicím ve sporných vodách," řekl ještě před Obamovou návštěvou americké televizi Murray Hiebert z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu.

Peking před přítomností amerických válečných lodí a letadel varuje již delší dobu. Experti, se kterými CNN mluvila, se shodují na tom, že pro Čínu by tento krok měl představovat ukázku toho, jak její agresivní chování dohání její nepřátele k užší spolupráci.

Normalizace vztahů

Vietnam s Čínou ale kromě politické ideologie stále poutají silné ekonomické vazby. Nejsou to ale jen obchodní vztahy a čínské investice, na co Vietnam spoléhá. Čína dokonce v podstatě živí deltu Mekongu, podél které se koncentruje velká část obyvatelstva.

Dalším přirozeným krokem proto podle předpokladů amerického listu The New York Times bude pomoc s nastartováním vietnamské ekonomiky. Největší podpora se očekává z Transpacifického partnerství, což je nová obchodní dohoda mezi USA a dalšími jedenácti zeměmi, která má v nejbližší době vstoupit v platnost.

Jako jediná rozvojová země by z ní podle odhadů Světové banky mohl Vietnam získat nejvíce, a to především díky navýšení prodeje v textilním a oděvním průmyslu.

 

Právě se děje

Další zprávy