USA ruší po půl století zbrojní embargo proti Vietnamu. Navazují tím nové spojenectví kvůli Číně

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 5. 2016 12:41
Americký prezident Barack Obama oznámil během návštěvy Vietnamu, že zruší embargo na dovoz zbraní. "Spojené státy zcela ruší zákaz prodeje vojenského vybavení Vietnamu, který platí nějakých padesát let," prohlásil na tiskové konferenci po jednání se svým protějškem Tran Dai Quangem. Vietnam o zrušení embarga žádal už dlouho. Washington souhlasil teprve nyní, a to na základě příslibu, že Hanoj změní svůj postoj k lidským právům. Vietnam žádosti o zrušení embarga zdůvodňoval tím, že je nucen čelit územním nárokům Číny.
Barack Obama a Tran Dai Quang
Barack Obama a Tran Dai Quang | Foto: Reuters

Hanoj - Spojené státy zrušily embargo na dovoz zbraní, které bylo na Vietnam uvaleno před půl stoletím. Washington si tak utváří nového asijského spojence a komunistický Vietnam přetahuje z vlivu čínského obra.

Prvním americkým prezidentem, který Vietnam po konci války navštívil, byl Bill Clinton v roce 2000. Až nyní se však bolestná historie angažovanosti amerických vojáků v krvavém konfliktu 60. a 70. let 20. století zdá být konečně opravdu minulostí.

Prezident Barack Obama, který na své asijské cestě žehná novému spojenectví mezi někdejšími nepřáteli, však neudělal nečekaný krok. Vietnam se na něj těšil již delší dobu.

A přestože Washington již dříve podmínil zrušení embarga zlepšením přístupu komunistické vlády k lidským právům, ustupuje tato otázka vyšším politickým cílům. Navázání nového spojenectví v jihovýchodní Asii je pro USA v souvislosti s čínskou aktivitou v Jihočínském moři aktuální.

Protičínské nálady spojené se silným patriotismem Vietnamců nejsou vyvolané jen současným teritoriálním konfliktem ve sporných vodách, ale dřímají ve společnosti hluboko zakořeněné. Americký list The New York Times se dokonce domnívá, že mnohem hlouběji než křivdy z vietnamské války.

Zrušení embarga tak může podnítit nárůst nestability v regionu a eskalovat napětí. Vietnam bude moci dovážet celou řadu obranných technologií, pomocí kterých bude schopen lépe odolávat čínským ambicím, píše CNN.

"Je pravděpodobné, že bude Čína nahlížet na tento krok ze strany USA jako na snahu postavit se čínským asertivním ambicím ve sporných vodách," řekl ještě před Obamovou návštěvou americké televizi Murray Hiebert z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu.

Peking před přítomností amerických válečných lodí a letadel varuje již delší dobu. Experti, se kterými CNN mluvila, se shodují na tom, že pro Čínu by tento krok měl představovat ukázku toho, jak její agresivní chování dohání její nepřátele k užší spolupráci.

Normalizace vztahů

Vietnam s Čínou ale kromě politické ideologie stále poutají silné ekonomické vazby. Nejsou to ale jen obchodní vztahy a čínské investice, na co Vietnam spoléhá. Čína dokonce v podstatě živí deltu Mekongu, podél které se koncentruje velká část obyvatelstva.

Dalším přirozeným krokem proto podle předpokladů amerického listu The New York Times bude pomoc s nastartováním vietnamské ekonomiky. Největší podpora se očekává z Transpacifického partnerství, což je nová obchodní dohoda mezi USA a dalšími jedenácti zeměmi, která má v nejbližší době vstoupit v platnost.

Jako jediná rozvojová země by z ní podle odhadů Světové banky mohl Vietnam získat nejvíce, a to především díky navýšení prodeje v textilním a oděvním průmyslu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy