USA rozšířily sankce proti KLDR za lednový jaderný test. Bernie Sanders se hlasování nezúčastnil

ČTK ČTK
11. 2. 2016 6:32
Americký Senát ve středu schválil rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Dotknou se mimo jiné všech, kteří nějaký způsobem podpoří fungování severokorejského jaderného programu. Horní komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne.
Foto: Reuters

Washington – Rozšíření sankcí proti Severní Koreji za lednový jaderný test podpořilo 96 amerických senátorů, proti nehlasoval nikdo. Svůj hlas stihli odevzdat i senátoři Ted Cruz a Marco Rubio, kteří se v současnosti ucházejí o republikánskou nominaci do boje o křeslo v Bílém domě.

Demokratický kandidát, vermontský senátor Bernie Sanders, se na hlasování nedostavil.

Sněmovna reprezentantů podobný návrh zákona, který uvaluje nové sankce na režim diktátora Kim Čong-una, schválila už v lednu. Rozdíly mezi nimi by se měly podle očekávání rychle vyřešit, a konečnou podobu zákona by tak brzy mohl podepsat i prezident Barack Obama.

Norma obsahuje mimo jiné postihy všech, kteří nějaký způsobem podpoří fungování severokorejského jaderného programu a dalších agresivní vojenské aktivity, kteří porušují lidská práva a kteří podporují aktivity směřující k ohrožení kybernetické bezpečnosti USA. Na základě sankcí by jim bylo možné zmrazit majetek či znemožnit získání víz.

Armády USA, Jižní Koreje a Japonska se dnes navíc dohodly na dalším posílení sdílení zpravodajských informací a na "koordinaci bezpečnostních snah ve světle severokorejských jaderných a raketových hrozeb".

Už ve středu oznámila Jižní Korea, že zastaví činnost v průmyslové zóně Kesong, kterou provozuje společně s KLDR a kde ve zhruba 120 jihokorejských továrnách pracuje na 54 tisíc Severokorejců. S uzavíráním továren začal Soul podle agentury AP už dnes, jak dlouho bude ale proces trvat není jasné. Severokorejští dělníci dnes údajně beztak do práce nedorazili. Uzavření Kesongu připraví Pchjongjang o poslední oficiální zdroje tvrdé měny.

Nové sankce vůči KLDR oznámilo ve středu i Japonsko. Zahrnovat by měly například úplný zákaz přítomnosti severokorejských lodí v japonských přístavech.

Pchjongjang zveřejnil video, kde Kim Čong-un sleduje odpal balistické rakety. Stejně jako u testu vodíkové bomby je nejisté, zda KLDR mluví pravdu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy