USA reagují na zbrojní zkoušky KLDR. Na obranu Jižní Koreje vyslaly "neviditelné" stíhačky F-22

ČTK ČTK
17. 2. 2016 11:41
Čtyři americké bojové letouny F-22, které běžné radary nedokážou zaznamenat, přeletěly ve středu nad územím Jižní Koreje a přistály na americké základně Osan nedaleko Soulu. Informovala o tom agentura AP, která to označila za demonstraci síly Spojených států určenou Severní Koreji. KLDR nedávno provedla svůj čtvrtý jaderný test a zkoušku rakety dlouhého doletu. "Stíhačky F-22 Raptor patří k nejvyspělejším bojovým letounům na světě a představují jeden z mnoha prostředků, které mají USA k dispozici k obraně Jižní Koreje," řekl zástupce velitele amerických jednotek v Jižní Koreji Terrence J. O'Shaughnessy. O délce nasazení letounů na jihokorejském území se nezmínil.
Stíhačky F-22 vyslané do Jižní Koreje mají demonstrovat sílu, kterou USA mohou využít na obranu proti agresi KLDR.
Stíhačky F-22 vyslané do Jižní Koreje mají demonstrovat sílu, kterou USA mohou využít na obranu proti agresi KLDR. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy