USA přijmou nejméně uprchlíků za poslední desetiletí. Trump nařídil strop maximálně 45 tisíc

ČTK ČTK
30. 9. 2017 6:53
Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal memorandum stanovící strop pro přijímání uprchlíků v nadcházejícím fiskálním roce, který začíná v říjnu. Oznámil to Bílý dům. Trump potvrdil dřívější předpoklady médií a rozhodl, že Spojené státy přijmou v roce 2018 maximálně 45 000 uprchlíků, nejméně za několik posledních desetiletí. Spojené státy ve fiskálním roce 2016 přijaly 85 000 migrantů a dřívější prezident Barack Obama počítal s tím, že v letošním fiskálním roce jich bude 110 000. Trump ale program omezil na 50 000 a pro rok 2018 počet ještě snížil. Podle agentury AP lze očekávat, že reálný počet přistěhovalců bude v příštím roce ještě podstatně nižší než oznámených 45 000.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

Další zprávy