reklama
 
 

USA přidělí tendr na vývoj nového supertajného bombardéru

25. 8. 2015 20:22
O zakázku v hodnotě 50 až 80 miliard dolarů se ucházejí korporace Northrop Grumman i konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.

Washington - Pentagon brzy oznámí vítěze tendru na vývoj zbrusu nového strategického bombardéru s dlouhým doletem.

Ten by měl v budoucnu nahradit pomalu zastarávající stroje B-1 Lancer, později pak i bombardéry B-2 Spirit.

Média o tom informovala šéfka amerického letectva Deborah Jamesová s tím, že bude zakázka na vývoj a výrobu nových páteřních letounů amerického strategického letectva přidělena "brzy".

O zakázku v hodnotě 50 až 80 miliard dolarů (1,18 až 1,9 bilionu korun) se uchází korporace Northrop Grumman, která stojí za vývojem a výrobou strojů B-2. Lepší nabídku se pokusilo předložit  konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.

Poslední jmenovaná firma stojí za stroji F-35 Lightning II - dosud nejdražšími bojovými letouny historie, jejichž vývoj byl několikrát opožděn a opakovaně se prodražil nad rámec plánovaných rozpočtů.

Projekt, jehož název nebyl zveřejněn, byl zahájen už v roce 2012 a podléhá utajení. Jamesová prozradila jen to, že už do něj ministerstvo obrany investovalo 1,8 miliardy dolarů (42,5 miliardy korun). Prostředky byly podle oficiálních míst investovány do "výzkumu a vývoje".

Právě proto, že byl projekt spuštěn už v roce 2012, by tendr nebyl zastaven ani v případě, že by kongres neschválil rozpočet na příští rok a státní pokladna by pracovala s rozpočtovým provizoriem.

Podle informací agentury Reuters měla být zakázka přidělena už na jaře letošního roku, kvůli prodlevám však rozhodnutí padne během září, možná později. Samotný vývoj letounu by pak měl trvat deset let.

autor: Petr Jemelka | 25. 8. 2015 20:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama