USA přidělí tendr na vývoj nového supertajného bombardéru

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 8. 2015 20:22
O zakázku v hodnotě 50 až 80 miliard dolarů se ucházejí korporace Northrop Grumman i konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.
B-2 Spirit. Právě jeho by měl nový bombardér jednou nahradit.
B-2 Spirit. Právě jeho by měl nový bombardér jednou nahradit. | Foto: Reuters

Washington - Pentagon brzy oznámí vítěze tendru na vývoj zbrusu nového strategického bombardéru s dlouhým doletem.

Ten by měl v budoucnu nahradit pomalu zastarávající stroje B-1 Lancer, později pak i bombardéry B-2 Spirit.

Média o tom informovala šéfka amerického letectva Deborah Jamesová s tím, že bude zakázka na vývoj a výrobu nových páteřních letounů amerického strategického letectva přidělena "brzy".

O zakázku v hodnotě 50 až 80 miliard dolarů (1,18 až 1,9 bilionu korun) se uchází korporace Northrop Grumman, která stojí za vývojem a výrobou strojů B-2. Lepší nabídku se pokusilo předložit  konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.

Poslední jmenovaná firma stojí za stroji F-35 Lightning II - dosud nejdražšími bojovými letouny historie, jejichž vývoj byl několikrát opožděn a opakovaně se prodražil nad rámec plánovaných rozpočtů.

Projekt, jehož název nebyl zveřejněn, byl zahájen už v roce 2012 a podléhá utajení. Jamesová prozradila jen to, že už do něj ministerstvo obrany investovalo 1,8 miliardy dolarů (42,5 miliardy korun). Prostředky byly podle oficiálních míst investovány do "výzkumu a vývoje".

Právě proto, že byl projekt spuštěn už v roce 2012, by tendr nebyl zastaven ani v případě, že by kongres neschválil rozpočet na příští rok a státní pokladna by pracovala s rozpočtovým provizoriem.

Podle informací agentury Reuters měla být zakázka přidělena už na jaře letošního roku, kvůli prodlevám však rozhodnutí padne během září, možná později. Samotný vývoj letounu by pak měl trvat deset let.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy