USA přidělí tendr na vývoj nového supertajného bombardéru

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 8. 2015 20:22
O zakázku v hodnotě 50 až 80 miliard dolarů se ucházejí korporace Northrop Grumman i konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.
B-2 Spirit. Právě jeho by měl nový bombardér jednou nahradit.
B-2 Spirit. Právě jeho by měl nový bombardér jednou nahradit. | Foto: Reuters

Washington - Pentagon brzy oznámí vítěze tendru na vývoj zbrusu nového strategického bombardéru s dlouhým doletem.

Ten by měl v budoucnu nahradit pomalu zastarávající stroje B-1 Lancer, později pak i bombardéry B-2 Spirit.

Média o tom informovala šéfka amerického letectva Deborah Jamesová s tím, že bude zakázka na vývoj a výrobu nových páteřních letounů amerického strategického letectva přidělena "brzy".

O zakázku v hodnotě 50 až 80 miliard dolarů (1,18 až 1,9 bilionu korun) se uchází korporace Northrop Grumman, která stojí za vývojem a výrobou strojů B-2. Lepší nabídku se pokusilo předložit  konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.

Poslední jmenovaná firma stojí za stroji F-35 Lightning II - dosud nejdražšími bojovými letouny historie, jejichž vývoj byl několikrát opožděn a opakovaně se prodražil nad rámec plánovaných rozpočtů.

Projekt, jehož název nebyl zveřejněn, byl zahájen už v roce 2012 a podléhá utajení. Jamesová prozradila jen to, že už do něj ministerstvo obrany investovalo 1,8 miliardy dolarů (42,5 miliardy korun). Prostředky byly podle oficiálních míst investovány do "výzkumu a vývoje".

Právě proto, že byl projekt spuštěn už v roce 2012, by tendr nebyl zastaven ani v případě, že by kongres neschválil rozpočet na příští rok a státní pokladna by pracovala s rozpočtovým provizoriem.

Podle informací agentury Reuters měla být zakázka přidělena už na jaře letošního roku, kvůli prodlevám však rozhodnutí padne během září, možná později. Samotný vývoj letounu by pak měl trvat deset let.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 11 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy