USA předložily v Radě bezpečnosti návrh rezoluce o Íránu

ČTK ČTK
16. 7. 2015 0:20
Předešlé rezoluce Írán odsuzovaly za neprůhledný jaderný program a obsahovaly podmínky embarga.
Rada bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti OSN. | Foto: Reuters

New York - Spojené státy ve středu předložily členům Rady bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která vítá jadernou smlouvu s Íránem a zároveň ponechává v platnosti zbrojní embargo a zákaz prodeje raketové technologie Íránu. Agentuře Reuters to oznámili západní diplomaté.

O rezoluci, kterou zástupkyně USA Samantha Powerová předložila kolegům na uzavřené schůzi Rady bezpečnosti, se má hlasovat příští týden.

Sedmistránkový dokument konstatuje, že sedm předešlých rezolucí RB OSN pozbude platnosti, jakmile Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydá dobrozdání, že Teherán klíčové body dohody splnil. Předešlé rezoluce Írán odsuzovaly za neprůhledný jaderný program a obsahovaly podmínky embarga.

Některé restrikce ale zůstanou. Zákaz prodeje raketové technologie potrvá dalších osm let, zbrojní embargo pět let a blokování dodávek jaderné technologie deset let.

Rezoluce obsahuje seznam 36 osob a firem, které již nebudou vystaveny sankcím. Rezoluce rovněž obsahuje mechanismus pro opětné automatické zavedení sankcí, pokud Írán podmínky dohody poruší.

 

Právě se děje

Další zprávy