Matce hrozilo, že kvůli Trumpovu zákazu neuvidí umírajícího syna. USA jí daly výjimku

tok tok
18. 12. 2018 20:40
Jemenská žena Shaima Swilehová, které v Oaklandské nemocnici umírá její dvouletý syn, bude moct přijet do Spojených států a strávit s ním poslední hodiny jeho života. V úterý o tom rozhodlo americké ministerstvo zahraničí, které ženě udělilo výjimečné vízum. Jemen přitom spadá do seznamu zemí, jejichž obyvatelé mají podle Trumpovy legislativy zakázáno cestovat do Spojených států. Prostřednictvím představitelů Rady pro americko-islámské vztahy o tom informoval web televize CNN.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zpráva přišla krátce po tom, co chlapcův otec Ali Hassan vystoupil na televizi CNN s prosbou o urychlení vydání víza jeho ženě, aby mohla naposledy vidět svého syna. "Čas pro mého syna utíká. Přeje si jen vidět svého syna, to je vše. Chceme být spolu," řekl v televizi Hasan.

Dvaadvacetiletý Hasan a jeho syn Abdulláh jsou občany Spojených států, Swilehová ale žije v Egyptě. Protože pochází z Jemenu, nemůže do USA odcestovat. Jemenci mají totiž podle legislativy zavedené loni Donaldem Trumpem zakázáno cestovat na území USA. 

Svou prosbu tedy Hasan směřoval i na prezidenta Trumpa. "Všechny rodiny by měly být spolu. Můj syn čelí smrti. Právě si procházím ztrátou svého syna. Je to velmi těžké pro mě, mou matku, mou rodinu a i pro mou ženu," řekl na tiskové konferenci.

Abdulláh, který měl v sobotu narozeniny, trpí genetickou poruchou mozku. Jeho otec ho na léčení do USA zavezl 1. října. To bylo zatím naposledy, co ho jeho matka viděla.

"Shaima Swileh bude moct odletět prvním možným letem z Egypta," potvrdil Basim Elkarra, ředitel oddělení rady pro oblast Sacramento Valley. I přesto ale existuje možnost, že přijede pozdě. Nejkratší lety s nejméně přestupy do San Francisca mohou trvat i 20 hodin nebo déle.

Abdulláh už je podle otce na přístroje napojen více než měsíc. Podle doktorů pacienti trpící podobnou nemocí i přes podporu přístrojů většinou přežijí pouze dva nebo tři týdny, maximálně měsíc. "Všichni doufáme, že to stihne včas a uvidí svého syna v jeho posledních hodinách. Alespoň bude moci svého syna pohřbít, truchlit se ctí a najde smír s bolestí," řekl Elkarra. 

Dekret zakazující vstup na území Spojených států obyvatelům zejména muslimských zemí prezident Trump zavedl v roce 2017 jako součást protiimigračních a protiteroristických opatření. Schválení nynější verze, která se vztahuje na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely, je považováno za jeden z největších osobních úspěchů Donalda Trumpa v prezidentském křesle.

 

Právě se děje

před 58 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy