USA dospěly k závěru, že Skripala a jeho dceru otrávila Moskva. Proti Rusku chystají sankce

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2018 23:39
Oznámila to ve středu agentura Reuters s odkazem na sdělení amerického ministerstva zahraničí.
4. března 2018 byli Sergej Skripal a jeho dcera Julia nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu.
4. března 2018 byli Sergej Skripal a jeho dcera Julia nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy dospěly k závěru, že nervově paralytický jed proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji použilo Rusko. Oznámila to ve středu agentura Reuters s odkazem na sdělení amerického ministerstva zahraničí. Washington kvůli tomu proti Rusku vyhlásí sankce. Británie kroky Washingtonu uvítala.

Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Britské tajné služby z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko, které podíl na incidentu odmítá.

Nové americké sankce proti Rusku vstoupí v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu, oznámilo americké ministerstvo.

Spojené státy k rozhodnutí o odpovědnosti Ruska podle ministerské mluvčí Heather Nauertové dospěly v pondělí s využitím amerického zákona o kontrole a likvidaci chemických a biologických zbraní. O tom, jaké konkrétní důkazy Američany přesvědčily, se v prohlášení Nauertové nic nepraví.

"Po použití nervové látky novičok v pokusu o vraždu britského občana Sergeje Skripala a jeho dcery Julije Skripalové Spojené státy 6. srpna dospěly k závěru… že vláda Ruské federace použila chemické nebo biologické zbraně v rozporu s mezinárodním právem," uvádí se v prohlášení. Sankce vstoupí v platnost po zveřejnění v úředním věstníku, pravděpodobně kolem 22. srpna.

"Británie vítá tyto kroky našich amerických spojenců," uvedl ve svém prohlášení mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Silná mezinárodní odpověď na použití chemické zbraně v ulicích Salisbury vysílá do Ruska jasný vzkaz, že jeho provokativní, bezohledné chování nezůstane bez odezvy," dodal.

Televize NBC oznámila, že v souladu se zákonem citovaným Nauertovou mají mít sankce dvě fáze. Druhá má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN.

První fáze sankcí, která má vstoupit v platnost v srpnu, se podle NBC bude týkat obchodní výměny a finančních transakcí. Bude ale mít jen omezený dopad, protože se bude překrývat s jinými sankcemi, vyhlášenými už proti Rusku dříve.

Podstatně větší dopad by měla druhá fáze sankcí. Snížila by úroveň diplomatických styků, zakázala by ruské letecké společnosti Aeroflot provozovat lety do USA a prakticky by zastavila veškerou obchodní výměnu.

Video: Zeman je ruskou zbraní, jeho výrok o novičoku byl mocným úderem proti Británii, tvrdí analytik

Prezidentovy výroky jsou hned katapultovány do ruského mediálního prostoru, říká Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy