Trumpovo prohlášení vyvolalo kritiku. Uznání Jeruzaléma odsoudili Macron i Merkelová

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2017 8:16
Trumpovo prohlášení kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních. Podle Palestiny, OSN či EU americký prezident ohrozil řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Emmanuel Macron, Donald Trump a Angela Merkelová.
Emmanuel Macron, Donald Trump a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump ve středu navzdory široké mezinárodní kritice uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a pověřil ministerstvo zahraničí USA, aby vypracovalo plán přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Trumpovo prohlášení kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních. Podle Palestiny, OSN či EU americký prezident ohrozil řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Jako zatím jediný přivítal Trumpův krok Izrael.

Americký prezident prohlásil, že oznámení o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele je začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle Trumpa mohou být řešením i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

Palestinci ale trvají na tom, aby hlavním městem jejich státu byl východní Jeruzalém. Trump též zdůraznil, že Jeruzalém zůstane posvátným místem tří náboženství - judaismu, islámu a křesťanství.

Americký prezident řekl, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence, aby jednal o řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Podle šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse ale Trump svým prohlášením o Jeruzalému připravil USA o roli prostředníka v mírovém procesu. Totéž si myslí hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát, podle něhož je Trumpův krok v "naprostém rozporu" s dosud podepsanými dohodami Palestinci a Izraelci i v rozporu s rezolucemi OSN.

Unie ambasády do Jeruzaléma nepřesune

Vážné obavy z ohrožení mírového procesu kvůli Trumpovu prohlášení vyjádřila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Mimo jiné uvedla, že unie a členské země EU nebudou přesouvat diplomatická zastoupení do Jeruzaléma. Ten má být podle ní hlavním městem Izraele i Palestiny. Také generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že americké rozhodnutí ohrozí jednání mezi Izraelem a Palestinou. Zopakoval, že tento konflikt nemá jiné řešení než vytvoření dvou států.

Trumpa kvůli Jeruzalému kritizovala řada zemí, mimo jiné Turecko, Francie, Německo, Egypt, Írán, Jordánsko a Saudská Arábie. Nejostřeji reagovalo radikální palestinské hnutí Hamas, které vyzvalo arabské a muslimské státy, aby "přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance".

Saúdskoarabský královský dvůr se domnívá, že přesun ambasády bude mít "nebezpečné důsledky". Trumpův postup považuje za "neospravedlnitelný a nezodpovědný" a rovněž za krok "poškozující práva palestinského národa".

Například francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Trumpovo rozhodnutí porušuje mezinárodní právo a rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Totéž si myslí turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že status Jeruzaléma se musí vyřešit v rámci jednání dvou států.

Trump ve středu také informoval, že nařídil ministerstvu zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zároveň ale řekl, že podepíše další půlroční odklad platnosti zákona o přesunu ambasády z roku 1995. Přesun se měl uskutečnit už do května 1999, od té doby ale američtí prezidenti odklad prodlužují vždy o šest měsíců.

Také Česko považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město Izraele i budoucího státu Palestina společně s ostatními zeměmi EU, oznámilo české ministerstvo zahraničí. "O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě," uvedl Černínský palác.

"Odvážné a správné rozhodnutí"

Trumpovo prohlášení přivítali izraelští politici a premiér Benjamin Netanjahu ho označil za historické. "Jsme hluboce vděčni prezidentovi (Trumpovi) za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu a vyzval další země, aby učinily stejný krok. Netanjahu přitom zdůraznil, že Jeruzalém bude stále posvátným místem tří náboženství.

Proti uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele už odpoledne demonstrovaly stovky Palestinců v Gaze. Někteří pálili vlajky USA a Izraele. Trumpovo prohlášení předem odsoudily všechny palestinské frakce a počínaje středou vyhlásily "tři dny hněvu".

Organizace islámské spolupráce (OIC) svolala na 13. prosince kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádné zasedání do Istanbulu a Liga arabských států se kvůli této záležitosti mimořádně sejde už tuto sobotu.

Mimořádná schůze Rady bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN se pravděpodobně v pátek mimořádně sejde na žádost celkem osmi z 15 členů Rady bezpečnosti kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa jednostranně uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Informovaly o tom dnes podle agentur Reuters a AFP diplomatické zdroje.

Mise Bolívie, Egypta, Francie, Itálie, Senegalu, Švédska, Spojeného království a Uruguaye žádají japonské předsednictví Rady bezpečnosti svolat před koncem týdne mimořádnou schůzi Rady bezpečnosti, na níž by vystoupil generální tajemník OSN Antonio Guterres, oznámilo ve středečním prohlášení zastoupení Švédska při OSN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy