Trumpovo prohlášení vyvolalo kritiku. Uznání Jeruzaléma odsoudili Macron i Merkelová

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2017 8:16
Trumpovo prohlášení kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních. Podle Palestiny, OSN či EU americký prezident ohrozil řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Emmanuel Macron, Donald Trump a Angela Merkelová.
Emmanuel Macron, Donald Trump a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump ve středu navzdory široké mezinárodní kritice uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a pověřil ministerstvo zahraničí USA, aby vypracovalo plán přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Trumpovo prohlášení kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních. Podle Palestiny, OSN či EU americký prezident ohrozil řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Jako zatím jediný přivítal Trumpův krok Izrael.

Americký prezident prohlásil, že oznámení o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele je začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle Trumpa mohou být řešením i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

Palestinci ale trvají na tom, aby hlavním městem jejich státu byl východní Jeruzalém. Trump též zdůraznil, že Jeruzalém zůstane posvátným místem tří náboženství - judaismu, islámu a křesťanství.

Americký prezident řekl, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence, aby jednal o řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Podle šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse ale Trump svým prohlášením o Jeruzalému připravil USA o roli prostředníka v mírovém procesu. Totéž si myslí hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát, podle něhož je Trumpův krok v "naprostém rozporu" s dosud podepsanými dohodami Palestinci a Izraelci i v rozporu s rezolucemi OSN.

Unie ambasády do Jeruzaléma nepřesune

Vážné obavy z ohrožení mírového procesu kvůli Trumpovu prohlášení vyjádřila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Mimo jiné uvedla, že unie a členské země EU nebudou přesouvat diplomatická zastoupení do Jeruzaléma. Ten má být podle ní hlavním městem Izraele i Palestiny. Také generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že americké rozhodnutí ohrozí jednání mezi Izraelem a Palestinou. Zopakoval, že tento konflikt nemá jiné řešení než vytvoření dvou států.

Trumpa kvůli Jeruzalému kritizovala řada zemí, mimo jiné Turecko, Francie, Německo, Egypt, Írán, Jordánsko a Saudská Arábie. Nejostřeji reagovalo radikální palestinské hnutí Hamas, které vyzvalo arabské a muslimské státy, aby "přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance".

Saúdskoarabský královský dvůr se domnívá, že přesun ambasády bude mít "nebezpečné důsledky". Trumpův postup považuje za "neospravedlnitelný a nezodpovědný" a rovněž za krok "poškozující práva palestinského národa".

Například francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Trumpovo rozhodnutí porušuje mezinárodní právo a rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Totéž si myslí turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že status Jeruzaléma se musí vyřešit v rámci jednání dvou států.

Trump ve středu také informoval, že nařídil ministerstvu zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zároveň ale řekl, že podepíše další půlroční odklad platnosti zákona o přesunu ambasády z roku 1995. Přesun se měl uskutečnit už do května 1999, od té doby ale američtí prezidenti odklad prodlužují vždy o šest měsíců.

Také Česko považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město Izraele i budoucího státu Palestina společně s ostatními zeměmi EU, oznámilo české ministerstvo zahraničí. "O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě," uvedl Černínský palác.

"Odvážné a správné rozhodnutí"

Trumpovo prohlášení přivítali izraelští politici a premiér Benjamin Netanjahu ho označil za historické. "Jsme hluboce vděčni prezidentovi (Trumpovi) za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu a vyzval další země, aby učinily stejný krok. Netanjahu přitom zdůraznil, že Jeruzalém bude stále posvátným místem tří náboženství.

Proti uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele už odpoledne demonstrovaly stovky Palestinců v Gaze. Někteří pálili vlajky USA a Izraele. Trumpovo prohlášení předem odsoudily všechny palestinské frakce a počínaje středou vyhlásily "tři dny hněvu".

Organizace islámské spolupráce (OIC) svolala na 13. prosince kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádné zasedání do Istanbulu a Liga arabských států se kvůli této záležitosti mimořádně sejde už tuto sobotu.

Mimořádná schůze Rady bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN se pravděpodobně v pátek mimořádně sejde na žádost celkem osmi z 15 členů Rady bezpečnosti kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa jednostranně uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Informovaly o tom dnes podle agentur Reuters a AFP diplomatické zdroje.

Mise Bolívie, Egypta, Francie, Itálie, Senegalu, Švédska, Spojeného království a Uruguaye žádají japonské předsednictví Rady bezpečnosti svolat před koncem týdne mimořádnou schůzi Rady bezpečnosti, na níž by vystoupil generální tajemník OSN Antonio Guterres, oznámilo ve středečním prohlášení zastoupení Švédska při OSN.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 51 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy