Mimořádná zpráva

USA: počet vězňů od roku 1970 vzrostl osmkrát

gaz, Reuters
22. 11. 2007 8:00
Každý třetí Afroameričan končí za mřížemi

Washington - Ačkoliv vzrostl počet vězňů v amerických věznicích od roku 1970 osmkrát, kriminalita se od té doby nesnížila. Pouze se odlehčilo peněženkám daňových poplatníků.

Vyplývá to ze zprávy organizace JFA Institute, o které informovala agentura Reuters.

Podle této zprávy jsou lidé do vězení zavíráni často zcela zbytečně a plátci daní nesmyslně přispívají na zavírání lidí, kteří nepředstavují pro společnost nebezpečí. Výzkum navrhuje celý systém od základu změnit.

"Naše dnešní zákony a justiční systém svou praxí zhoršují problém zločinnosti, bezdůvodně poškozují životy milionů lidí a každý rok mrhají desítkami miliard dolarů," píše se ve zprávě.

Jako příklad JFA cituje rozsudek, podle kterého byla na dva roky odsouzena floridská žena za to, že mrštila hrnkem s kávou.

Oproti zavírání stále většího počtu lidí výzkum navrhuje systém alternativních trestů, dekriminalizaci rekreačních drog, kratší pobyt ve vězení a investice do programů, které pomáhají propuštěným trestancům. 

Každý třetí černoch ve vězení

Tímto způsobem by se prý mohlo ročně ušetřit 20 miliard dolarů a počet vězňů zmenšit na polovinu. Další pozitivum by spočívalo ve zmenšení sociálních rozdílů, které jsou vytvářeny zavíráním lidí do vězení. Podle zprávy by se to také nijak neprojevilo na bezpečnosti společnosti.

Pokud jste se narodili v USA s černou pletí, je pravděpodobnost, že skončíte za mřížemi, 1:3
Pokud jste se narodili v USA s černou pletí, je pravděpodobnost, že skončíte za mřížemi, 1:3 | Foto: reuters

V amerických věznicích dnes pobývá 2,2 milionu lidí, což je pětina světové vězeňské populace. Vězňů by mělo i nadále přibývat. V dalších pěti letech se dle výzkumu vězeňská populace v USA zvýší o dalších 192 tisíc lidi.

V poměru k běžné populaci se počet vězňů výrazně liší dle rasy. Mezi muži se do vězení za svůj život dostane "pouze" každý sedmnáctý běloch, ale každý šestý Latinoameričan a dokonce každý třetí Afroameričan.

"Masivní internování mladých mužů a žen, kteří pocházejí zejména z chudinských a dělnických čtvrtí, narušuje jejich schopnost vytvořit zdravé rodiny a ekonomicky se zabezpečit," cituje Reuters ze zprávy.

Americké ministerstvo spravedlnosti se proti závěrům zprávy ohradilo. Podle vládnch představitelů je současná politika správná a snížení násilných zločinů o pětadvacet procent v devadesátých letech bylo možno připsat právě tomu, že recidivisté byli bezpečně za mřížemi.

Čtěte také:
Vězení v USA praskají ve švech. Sedí dva miliony lidí
Nejstřeženější vězení vítá Moussaouiho

 

Právě se děje

před 30 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 51 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy