USA: počet vězňů od roku 1970 vzrostl osmkrát

gaz, Reuters
22. 11. 2007 8:00
Každý třetí Afroameričan končí za mřížemi

Washington - Ačkoliv vzrostl počet vězňů v amerických věznicích od roku 1970 osmkrát, kriminalita se od té doby nesnížila. Pouze se odlehčilo peněženkám daňových poplatníků.

Vyplývá to ze zprávy organizace JFA Institute, o které informovala agentura Reuters.

Podle této zprávy jsou lidé do vězení zavíráni často zcela zbytečně a plátci daní nesmyslně přispívají na zavírání lidí, kteří nepředstavují pro společnost nebezpečí. Výzkum navrhuje celý systém od základu změnit.

"Naše dnešní zákony a justiční systém svou praxí zhoršují problém zločinnosti, bezdůvodně poškozují životy milionů lidí a každý rok mrhají desítkami miliard dolarů," píše se ve zprávě.

Jako příklad JFA cituje rozsudek, podle kterého byla na dva roky odsouzena floridská žena za to, že mrštila hrnkem s kávou.

Oproti zavírání stále většího počtu lidí výzkum navrhuje systém alternativních trestů, dekriminalizaci rekreačních drog, kratší pobyt ve vězení a investice do programů, které pomáhají propuštěným trestancům. 

Každý třetí černoch ve vězení

Tímto způsobem by se prý mohlo ročně ušetřit 20 miliard dolarů a počet vězňů zmenšit na polovinu. Další pozitivum by spočívalo ve zmenšení sociálních rozdílů, které jsou vytvářeny zavíráním lidí do vězení. Podle zprávy by se to také nijak neprojevilo na bezpečnosti společnosti.

Pokud jste se narodili v USA s černou pletí, je pravděpodobnost, že skončíte za mřížemi, 1:3
Pokud jste se narodili v USA s černou pletí, je pravděpodobnost, že skončíte za mřížemi, 1:3 | Foto: reuters

V amerických věznicích dnes pobývá 2,2 milionu lidí, což je pětina světové vězeňské populace. Vězňů by mělo i nadále přibývat. V dalších pěti letech se dle výzkumu vězeňská populace v USA zvýší o dalších 192 tisíc lidi.

V poměru k běžné populaci se počet vězňů výrazně liší dle rasy. Mezi muži se do vězení za svůj život dostane "pouze" každý sedmnáctý běloch, ale každý šestý Latinoameričan a dokonce každý třetí Afroameričan.

"Masivní internování mladých mužů a žen, kteří pocházejí zejména z chudinských a dělnických čtvrtí, narušuje jejich schopnost vytvořit zdravé rodiny a ekonomicky se zabezpečit," cituje Reuters ze zprávy.

Americké ministerstvo spravedlnosti se proti závěrům zprávy ohradilo. Podle vládnch představitelů je současná politika správná a snížení násilných zločinů o pětadvacet procent v devadesátých letech bylo možno připsat právě tomu, že recidivisté byli bezpečně za mřížemi.

Čtěte také:
Vězení v USA praskají ve švech. Sedí dva miliony lidí
Nejstřeženější vězení vítá Moussaouiho

 

Právě se děje

před 24 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy