USA po masakru v Saná přehodnocují podporu arabské koalici. Neútočili jsme, brání se Rijád

ČTK ČTK
9. 10. 2016 19:00
Spojené státy přehodnocují, zda budou i nadále podporovat koalici vedenou Saúdskou Arábií, která hájí zájmy jemenské vlády. Nálet arabské koalice v sobotu zabil nejméně 82 smutečních hostů pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v jemenské metropoli Saná. Koalice nicméně uvedla, že žádný letecký útok na shromáždění více lidí v sobotu v Saná nepodnikla. Zároveň prohlásila, že je okamžitě připravena připojit se k vyšetřování vedenému USA.
Trosky budovy po náletu v Saná.
Trosky budovy po náletu v Saná. | Foto: Reuters

Saná - Spojené státy začaly přehodnocovat svou podporu koalici vedené Saúdskou Arábií, kterou šíitští vzbouřenci obviňují ze zabití a zranění stovek lidí při sobotním bombardování v jemenské metropoli Saná. Oznámil to mluvčí Národní bezpečnostní rady amerického prezidenta Baracka Obamy. Koalice na druhé straně vinu odmítla a v noci na neděli prohlásila, že je připravena okamžitě se připojit k vyšetřování vedenému USA. Vlivný jemenský exprezident vyzval stoupence šíitské vlády k mobilizaci.

Nálet podle představitele OSN v regionu Jamieho McGoldricka zabil více než 140 smutečních hostí na pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v Saná. Zraněno bylo dalších více než 525 lidí. Povstalci z masakru obviňují arabskou koalici, která však uvedla, že žádný letecký útok na shromáždění více lidí v sobotu v Saná nepodnikla.

"Bezpečnostní spolupráce se Saúdskou Arábií není bianco šekem. Ve světle tohoto a dalších nedávných incidentů (v Jemenu) jsme zahájili okamžité přehodnocení naší již nyní výrazně snížené podpory koalici vedené Saúdskou Arábií," citovaly v neděli tiskové agentury mluvčího bezpečnostní rady Neda Priceho.

Raketa vypálená z letadla zasáhla a zničila budovu, v níž se právě konal pohřeb otce ministra vnitra. Mezi oběťmi je podle nejmenovaných vládních představitelů řada vojenských a bezpečnostních činitelů povstalecké vlády. Tisíce Jemenců se v neděli shromáždilo před sídlem OSN v Saná a požadovalo mezinárodní vyšetřování incidentu.

Bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih, který má stále značný vliv v armádě a je klíčovým spojencem šíitského hnutí, vyzval k mobilizaci a eskalaci útoků proti Saúdské Arábii."Vyzývám všechny syny tohoto národa . . . aby se této agresi vší silou postavili a přišli do přední linie," prohlásil Sálih v projevu přenášeném televizí. "Ministerstvo obrany a vnitra i vedení armády musí učinit nezbytné kroky k bojové připravenosti na hranici (se Saúdskou Arábií)," dodal. Sálih vládl zemi s přestávkami 33 let do roku 2012.

Koalice vydala prohlášení, v němž vyjádřila soustrast rodinám obětí této události a dala najevo zájem připojit se při vyšetřování incidentu k americkým expertům. "Bezodkladné vyšetření bude urychleno... a tým vyšetřovatelů je připraven využít znalecký posudek americké strany," uvádí se v textu.

"Vyšetřovatelé budou mít přístup k údajům týkajícím se vojenských operací v daném sektoru a jeho okolí a výsledky budou zveřejněny okamžitě po skončení vyšetřování," slíbila rovněž koalice.

Konflikt v Jemenu začal v březnu roku 2014, kdy šíitští povstalci s podporou Íránu obsadili metropoli Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země. Loni v březnu do konfliktu vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Hájí zájmy jemenské vlády, která se nejprve uchýlila do exilu v saúdské metropoli Rijádu a loni se usadila v Adenu na jihu Jemenu. Podle OSN již v bojích zahynulo přes 10 000 lidí, většinou civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy