Američtí vojáci se během šedesáti let stáhli z cizích území. Ubylo jich v Afghánistánu i Německu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
25. 8. 2017 20:38
Spojené státy v posledních 60 letech stáhly velkou část svých vojáků z řady zemí. V zahraničí je nyní rozmístěno nejméně amerických jednotek od roku 1957. Vyplývá to z průzkumu prestižní společnosti Pew Research Center. Zatímco například v Německu se v roce 1962 nacházelo více než 270 tisíc členů aktivních složek USA, dnes jich tam je téměř osmkrát méně.
Američtí vojáci - ilustrační foto.
Američtí vojáci - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump tento týden naznačil, že pošle do Afghánistánu další vojáky. Ti mají pokračovat v boji proti teroristům.

Nový průzkum agentury Pew Research Center přitom ukazuje, že v posledních letech naopak výrazně klesl počet amerických vojáků v zahraničí.

A to včetně zmíněného Afghánistánu. V současné době jich tam operuje jen zhruba 9000, zatímco v roce 2011 to bylo více než 80 tisíc.

Celkem se mimo území Spojených států loni nacházelo méně než 200 tisíc aktivních příslušníků amerických ozbrojených sil. Jde o nejnižší číslo od roku 1957, kdy agentura začala tyto údaje sledovat.

USA se stahují i z Německa

Pentagon kompletně stáhl své ozbrojené síly z řady zemí. Mezi nimi například i z KLDR, jejíž vztahy s USA procházejí v současné době jedním z nejvyhrocenějších období. 

Velký odliv ale postihl i severokorejského souseda - Jižní Koreu - nebo třeba Německo.

Právě tyto dvě země se sice loni umístily v pětici států s největší přítomností amerických vojáků, statistiky však ukazují úplně jiná čísla než před několika desítkami let. 

V Německu bylo v roce 1962, tedy jen rok po postavení Berlínské zdi, nasazeno více než 270 tisíc členů amerických ozbrojených sil. To je téměř osminásobně více než loni.

A v Jižní Koreji měly USA nejvíce rozmístěných členů jednotek v roce 1957, a to konkrétně 71 tisíc. Jedná se o téměř trojnásobek oproti loňsku.

Během samotné korejské války (počátek 50. let - pozn. red.), ze které však institut Pew Research Center nemá přesné údaje, to bylo ještě více. Odhaduje se, že Američané tehdy do Koreje vyslali statisíce vojáků.

Největší nasazení během vietnamské války

Za uplynulých šedesát let však USA poslaly nejvíce vojáků do zahraničí během války ve Vietnamu. Ta zuřila hlavně v 60. letech minulého století.

Například v roce 1967 mířilo 450 tisíc amerických vojáků právě do Vietnamu. Všech příslušníků ozbrojených sil, které Spojené státy poslaly do ciziny, přitom bylo kolem 1,2 milionu.

Tato čísla jsou značně vyšší, než jak tomu je v současnosti. Loni působilo 1,3 milionu Američanů celkově v aktivní službě - a v zahraničí jich bylo méně než pětina.

Institut Pew Research Center pracoval ve své analýze s informacemi datového centra amerického ministerstva obrany.

Výzkum sledoval rozmístění v zahraničí u čtyř hlavních složek ministerstva obrany - a sice armády, leteckých sil, námořnictva a námořní pěchoty. Analýza naopak nezahrnuje pobřežní stráž a Národní gardu.

Snažíte se rodinu připravit na to, že se nemusíte vrátit, že vás to může stát život, říká válečný veterán z Afghánistánu Pavel Stehlík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy