Američtí vojáci se během šedesáti let stáhli z cizích území. Ubylo jich v Afghánistánu i Německu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
25. 8. 2017 20:38
Spojené státy v posledních 60 letech stáhly velkou část svých vojáků z řady zemí. V zahraničí je nyní rozmístěno nejméně amerických jednotek od roku 1957. Vyplývá to z průzkumu prestižní společnosti Pew Research Center. Zatímco například v Německu se v roce 1962 nacházelo více než 270 tisíc členů aktivních složek USA, dnes jich tam je téměř osmkrát méně.
Američtí vojáci - ilustrační foto.
Američtí vojáci - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump tento týden naznačil, že pošle do Afghánistánu další vojáky. Ti mají pokračovat v boji proti teroristům.

Nový průzkum agentury Pew Research Center přitom ukazuje, že v posledních letech naopak výrazně klesl počet amerických vojáků v zahraničí.

A to včetně zmíněného Afghánistánu. V současné době jich tam operuje jen zhruba 9000, zatímco v roce 2011 to bylo více než 80 tisíc.

Celkem se mimo území Spojených států loni nacházelo méně než 200 tisíc aktivních příslušníků amerických ozbrojených sil. Jde o nejnižší číslo od roku 1957, kdy agentura začala tyto údaje sledovat.

USA se stahují i z Německa

Pentagon kompletně stáhl své ozbrojené síly z řady zemí. Mezi nimi například i z KLDR, jejíž vztahy s USA procházejí v současné době jedním z nejvyhrocenějších období. 

Velký odliv ale postihl i severokorejského souseda - Jižní Koreu - nebo třeba Německo.

Právě tyto dvě země se sice loni umístily v pětici států s největší přítomností amerických vojáků, statistiky však ukazují úplně jiná čísla než před několika desítkami let. 

V Německu bylo v roce 1962, tedy jen rok po postavení Berlínské zdi, nasazeno více než 270 tisíc členů amerických ozbrojených sil. To je téměř osminásobně více než loni.

A v Jižní Koreji měly USA nejvíce rozmístěných členů jednotek v roce 1957, a to konkrétně 71 tisíc. Jedná se o téměř trojnásobek oproti loňsku.

Během samotné korejské války (počátek 50. let - pozn. red.), ze které však institut Pew Research Center nemá přesné údaje, to bylo ještě více. Odhaduje se, že Američané tehdy do Koreje vyslali statisíce vojáků.

Největší nasazení během vietnamské války

Za uplynulých šedesát let však USA poslaly nejvíce vojáků do zahraničí během války ve Vietnamu. Ta zuřila hlavně v 60. letech minulého století.

Například v roce 1967 mířilo 450 tisíc amerických vojáků právě do Vietnamu. Všech příslušníků ozbrojených sil, které Spojené státy poslaly do ciziny, přitom bylo kolem 1,2 milionu.

Tato čísla jsou značně vyšší, než jak tomu je v současnosti. Loni působilo 1,3 milionu Američanů celkově v aktivní službě - a v zahraničí jich bylo méně než pětina.

Institut Pew Research Center pracoval ve své analýze s informacemi datového centra amerického ministerstva obrany.

Výzkum sledoval rozmístění v zahraničí u čtyř hlavních složek ministerstva obrany - a sice armády, leteckých sil, námořnictva a námořní pěchoty. Analýza naopak nezahrnuje pobřežní stráž a Národní gardu.

Snažíte se rodinu připravit na to, že se nemusíte vrátit, že vás to může stát život, říká válečný veterán z Afghánistánu Pavel Stehlík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy