USA odvrátily na poslední chvíli platební neschopnost

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
17. 10. 2013 6:53
Senát i Sněmovna reprezentantů navýšení dluhového stropu schválily, Obama to podepsal.
Foto: Reuters

Washington - Americký Senát i Sněmovna reprezentantů schválil kompromisní zákon, který navyšuje dluhový strop USA a obnovuje financování federální vlády.

Zákon následně podepsal prezident Barack Obama.

Stalo se tak jen několik hodin před tím, než měla  vypršet doba pro dosavadní navýšení dluhového stropu a americké vládě hrozilo, že nebude moci splácet část svých závazků. To by mělo velmi negativní dopad na americkou i světovou ekonomiku.

Kompromisní zákon prošel ve stočlenném Senátu hladce, ruku pro něj zvedlo 81 senátorů. To znamená, že ho podpořila i řada republikánů, neboť demokraté mají v horní komoře Kongresu 52 křesel ze sta.

Ve Sněmovně reprezentantů ovládané republikány zákon prošel poměrem hlasů 285 ku 144.

Kompromis počítá se zvýšením dluhového limitu, díky kterému zůstane vláda likvidní nejméně do 7. února. Až do 15. ledna pak zajistí také obnovu plného financování vládních aktivit, které je od počátku října pozastaveno.

Po více než dvou týdnech se tak znovu otevřou a začnou fungovat všechny federální úřady a instituce. Na 800 tisíc federálních zaměstnanců se po nucené dovolené vrátí do práce.

Dohoda mezi republikány a demokraty, kterou nyní Senát schválil, má dočasně odvrátit hrozbu neschopnosti americké vlády splácet dluhy. Pokud by Washington kvůli politickému patu nebyl schopen dostát svým finančním závazkům, Eurozóně by hrozil návrat do recese a problémy by měla i Čína, která je největším americkým věřitelem.

Dluhový strop USA v současné době činí 16,7 bilionu dolarů (asi 318 bilionů Kč) a Kongres jej naposledy zvýšil v srpnu 2011. Vláda již několik měsíců využívá mimořádná opatření, aby se pod tímto limitem udržela. Ve čtvrtek však podle ní budou všechny tyto možnosti vyčerpány.

Jádrem sporů mezi zákonodárci je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, jejímž odkladem republikáni ve Sněmovně reprezentantů podmiňují uvolnění peněz pro státní výdaje.

Připravujeme podrobnosti.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy