Ti nejhorší z nejhorších. Kurdové opouštějí zajatecké tábory s obávanými islamisty

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
10. 10. 2019 20:31
Dva členové teroristické organizace Islámský stát (IS) s britskými pasy, kteří se zřejmě podíleli na popravách západních zajatců, se dostali do rukou Američanů. V táborech na severu Sýrie ale zůstávají stovky dalších zadržených islamistů. A právě do této oblasti ve středu vpadla turecká armáda, se kterou se vydávají bojovat i kurdské stráže některých táborů.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž - ilustrační foto.
Američtí vojáci v syrském městě Manbidž - ilustrační foto. | Foto: ČTK

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh byli členy původně čtyřčlenné britské islamistické buňky známé jako Beatles, kterou se kurdským milicím podařilo zničit loni v únoru. Čtveřici teroristů vedl nechvalně proslulý Mohammed Emwazi, přezdívaný "Džihádista John" nebo také "Kat Islámského státu".

Má se za to, že skupina prováděla brutální popravy svých zajatců. V roce 2014 islamisté zveřejnili video, na kterém muž v černé kukle - později identifikován jako Džihádista John - uřízl hlavu několika klečícím rukojmím IS. Mezi takto zabitými lidmi byl i americký novinář James Foley, vůbec první Američan zavražděný takzvaným Islámským státem (IS).

Poslední žijící členové buňky Beatles byli zadržováni v jednom ze zajateckých táborů na severu Sýrie, které hlídají Kurdové. Americké jednotky je převzaly nedlouho předtím, než na území vpadla turecká armáda. 

"Pro případ, že by Kurdové nebo Turecko ztratili kontrolu, Spojené státy převezly ze Sýrie do oblastí kontrolovaných USA dva bojovníky IS známé jako Beatles, kteří jsou spojováni s popravami v Sýrii. Jsou to ti nejhorší z nejhorších," napsal americký prezident Donald Trump na Twitter.

O osudu Alexandy Koteyho a El Shafeeho Elsheikha ale v Británii probíhá soudní spor, který vede matka druhého zmíněného. Chce zabránit jejich vydání do USA, pokud by jim tam hrozil trest smrti. A nejvyšší soud v Londýně podle britského deníku The Guardian ještě nestihl vydat rozsudek.

Spojené království se k jejich přesunu z kurdských rukou do amerického zajetí zatím nevyjádřilo. Podle médií ale lze předpokládat, že britské úřady o plánované akci věděly.

Desítky nejnebezpečnějších teroristů

Spojené státy mají v úmyslu z kurdských táborů přemístit ještě několik desítek nejnebezpečnějších bojovníků IS. Chtějí tím zabránit jejich možnému útěku. Uvězněné teroristy hlídají kurdské jednotky, po středečním zahájení tureckého útoku na Kurdy ale hrozí, že v nastalém válečném chaosu vězni uprchnou. 

Podle informací amerického deníku Washington Post Američané momentálně pracují na přesunu kolem čtyřiceti nejvýznamnějších členů IS z malých věznic na severovýchodě Sýrie. Kurdové z nich odvolávají své stráže do boje proti turecké armádě.

Dva členové buňky Beatles podle médií převezli americké jednotky do Iráku. Jestli tam zůstanou a zda tam Američané právě teď odvážejí i ostatní zajatce, není jasné. 

Americké úřady mají údajně seznam celkem šedesáti jmen a snaží se zajistit, aby turecká vojenská operace nakonec nezpůsobila posílení takzvaného Islámského státu, který spojenci za pomoci kurdských milic porazili teprve letos v březnu.

Podle listu Washington Post jde o vzácný případ, kdy USA převzaly přímou zodpovědnost za vězně IS v Iráku a Sýrii. Sám prezident Donald Trump přitom ještě před pár dny tvrdil, že zodpovědnost za zajaté islamisty přebírá Ankara.

Vězni doufají ve vzpouru

Na severu Sýrie je několik zajateckých táborů hlídaných Kurdy. Kromě bojovníků IS se v nich podle britského deníku The Guardian nachází asi 90 tisíc mužů, žen a dětí pocházejících z území, na němž v minulosti IS vyhlásil chalífát. Většinou jde o radikalizované osoby. Jsou mezi nimi například i ženy, jež údajně zabily své spoluvězně, kteří v táboře nedodržovali přísnou ideologii takzvaného Islámského státu. 

Kurdské stráže jsou ale teď oslabené. A některé vězeňkyně doufají, že toho využijí zbylí bojovníci IS, kteří se v oblasti ukrývají. "Vědí, že turecká vojenská akce začala," cituje deník The Guardian jednu z žen, která z tábora Al-Húl poslala zprávu přes službu WhatsApp. "Poté, co na tomto strašném místě žijí celé měsíce, jsou připraveny využít téhle příležitosti." Al-Húl je největší tábor pro zradikalizované civilisty.

Co se stane s těmito lidmi i ostatními bojovníky IS, pokud z táborů prchnou, není vůbec jasné. Mnoho z nich má evropské pasy. Donald Trump obviňuje evropské země, že odmítají své občany přijmout zpět.

Nejmenovaný evropský představitel podle The Guardian řekl, že Evropa nikdy nečekala, že by si tyto zajatce převzaly Spojené státy. "No, budou utíkat zpátky do Evropy," nechal se slyšet Trump. "Tam chtějí jít. Chtějí se vrátit domů, ale Evropa si je od nás nechtěla převzít."

Video: Kurdové nemají proti Turecku šanci, čeká je krvavý boj

V Turecku se prudce zhoršuje ekonomika a roste nezaměstnanost, v zemi je tři a půl milionu syrských uprchlíků, Erdogan je chce dostat zpět do Sýrie. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 12 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 38 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy