USA odsunují Tchaj-wan kvůli Číně na vedlejší kolej

Václav Viták
16. 4. 2011 15:30
Ostrov marně čeká na dodávky slíbených amerických zbraní
Tchajwanský stroj F-16 přistává v rámci cvičení na dálnici
Tchajwanský stroj F-16 přistává v rámci cvičení na dálnici | Foto: Reuters

Tchaj-pei - Tchajwanské letectvo v úterý použilo v rámci vojenského cvičení uzavřenou dálnici jako nouzovou runway při neobvyklém vojenském cvičení simulujícím překvapivý čínský útok.

Nácvik trval hodinu a účastnilo se ho celkem šest letounů, mezi nimi stroje Mirage a F-16.

„V tomto scénáři předpokládáme, že většina tchajwanských vojenských základen byla silně poškozena raketovým útokem zahájeným Čínskou lidovou armádou, a stíhací letouny se proto nemohou vrátit na svá domovská letiště," řekl mluvčí tchajwanských leteckých sil novinářům.

Podle pozorovatelů má však vojenské cvičení tchajwanské armády, jež začalo v pondělí a skončí v pátek, hlavně přitáhnout pozornost Washingtonu.

Spojené státy totiž nijak nespěchají s prodejem moderních zbraní Tchaj-wanu, který Čínská lidová republika stále považuje se svou vzbouřeneckou provincii. Z kontinentální Číny míří na tento ostrov 1500 raket.

USA váhají

Peking vždy protestoval, když Spojené státy prodávaly Tchaj-wanu moderní zbraně. Nyní však protesty stupňuje tak, že již vážně ohrožují americko-čínské vztahy.

Když prezident Barack Obama dal loni souhlas, aby americké firmy dodaly ostrovu zbraně za 6,4 miliardy dolarů včetně raketových systémů a helikoptér, ocitly se americko-čínské vztahy téměř na bodu mrazu.

Po lednové návštěvě čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa ve Spojených státech se situace zlepšila a Washington si toho cení tak silně, že se zbrojními dodávkami Tchaj-wanu stále otálí.

Tchaj-pej již od roku 2006 čeká na dodávku nových stíhacích letounů F-16 C/D. Modernizace jeho stárnoucích strojů F-16 A/B, zakoupených od USA v roce 1992, od roku 2009 stojí.

Tchaj-wan má také již dlouho zájem nakoupit v USA diesel-elektrické ponorky, ani v tomto případě však Washington nijak nespěchá.

Čína nehodlá trpět „status quo"

Tchajwanští vojáci pečlivě zametají dálnici, aby letouny mohly bezpečně přistát
Tchajwanští vojáci pečlivě zametají dálnici, aby letouny mohly bezpečně přistát | Foto: Reuters

Peking podle některých expertů „zuřivě" odmítá současný stav a nehodlá se s ním smířit. Prohlubování ekonomických vztahů a osobních kontaktů s Tchaj-wanem, který Čínská lidová republika dovoluje od roku 2008, má tak především Pekingu pomoci realizovat jeho hlavní cíl, kterým je dobytí Tchaj-wanu.

Americké ministerstvo zahraničí si údajně vykládá zákon o vztazích s Tchaj-wanem velmi restriktivně a tvrdí, že USA mohou ostrovu prodávat pouze „obranné zbraně".

„Tento omezující výklad slouží k tomu, aby se Tchaj-wanu odepíral přístup k moderním zbraním, jakými jsou například rakety Lockheed Martin ATACMS (rakety země-země s dalekým dosahem), které by mohly čínskou armádu odradit od invaze a tedy Čínu od rozhodnutí zaútočit na Tchaj-wan," citoval list The Taiwan Times amerického experta na asijské otázky Richarda Fischera.

Americký institut na Tchaj-wanu, který je neoficiálním velvyslanectvím USA na ostrově, jen potvrdil, že USA jsou ochotny prodávat Tchaj-wanu zbraně pro "jeho obranu".

 

Právě se děje

Další zprávy