USA odmítly vízum pro přítelkyni Borise Johnsona, v minulosti navštívila Somaliland

ČTK ČTK
21. 8. 2019 9:48
Přítelkyně nového britského premiéra Borise Johnsona Carrie Symondsová nedostala vízum do Spojených států, kam se v nejbližších dnech chystala kvůli práci. Napsal to bulvární list Daily Mail. Zákaz podle něj zřejmě souvisí s loňskou cestou Symondsové do východoafrického Somalilandu.
Carrie Symondsová, přítelkyně Borise Johnsona.
Carrie Symondsová, přítelkyně Borise Johnsona. | Foto: Reuters

V samozvané Republice Somaliland, která se v roce 1991 odtrhla od sousedního Somálska, se Symondsová setkala s tamním prezidentem a jednala s ním o právech žen a znečištění moře. Spojené království patří mezi několik zemí, které mají se Somalilandem diplomatické styky, Spojené státy ale nikoli.

Do Spojených států měla jednatřicetiletá Symondsová odjet v souvislosti se svou prací pro neziskovou organizaci Oceana, která se zabývá ochranou moří a sídlo má v USA. Symondsová je její poradkyní.

Daily Mail píše, že Downing Street nemůže - přinejmenším oficiálně - zasáhnout v její prospěch. Když se Symondsová nastěhovala do premiérského sídla, vydal úřad předsedy vlády prohlášení, v němž uvedl, že daňové poplatníky nebude premiérova partnerka stát nic navíc. Symondsová totiž není za pětapadesátiletého Johnsona vdaná. Premiér je stále ženatý s matkou svých čtyř dětí Marinou Wheelerovou.

Na rozdíl od manželek předchozích premiérů, například Cherie Blairové nebo Samanthy Cameronové, tak Symondsová nemá svůj vlastní personál.

Symondsová, americká ambasáda v Londýně i Downing Street zprávu Daily Mail odmítly komentovat.

 

Právě se děje

před 23 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy