V USA obvinili 6 lidí z podpory radikálů a Islámského státu

ČTK ČTK
7. 2. 2015 7:56
Obvinění, kteří pochází z Bosny, údajně na podporu těchto skupin poskytovali peníze a vybavení včetně uniforem armády Spojených států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chicago - Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo šest lidí z podpory radikálních skupin, jako jsou teroristická síť Al-Káida, její odnož, islamistická fronta An-Nusra a radikální hnutí Islámský stát působící v Iráku a v Sýrii

Obvinění, kteří pochází z Bosny, údajně na podporu těchto skupin poskytovali peníze a vybavení včetně uniforem armády Spojených států.

Nákup vybavení

Americké úřady zadržely pět ze šesti podezřelých a obvinily je ze zločinného spolčení s cílem poskytovat hmotnou podporu a zdroje teroristům. Poslední člen skupiny se nachází v zahraničí, sdělilo také ministerstvo v prohlášení.

Dotyční se údajně spojili, aby zajišťovali peníze a vybavení pro následné použití při trestné činnosti mimo území Spojených států.

Součástí této údajné materiální podpory byly boty určené do bojových podmínek, taktická výstroj, armádní přebytky a příslušenství k palným zbraním.

Jako prostředníci prý fungovali lidé v Turecku a v Saúdské Arábii, kteří od obviněných přebírali peníze a věci a předávali je radikálům bojujícím po boku skupin v Sýrii, Iráku a na jiných místech.

Hrozí jim až 15 let

Nejmladšímu z obviněných je 26 let, nejstaršímu 42 roků. Pokud budou shledáni vinnými, mohl by jim hrozit trest až 15 let ve vězení nebo pokuta až čtvrt milionu dolarů, uvedlo ministerstvo na svém webu.

Dvě osoby navíc čelí obvinění ze spolčení s cílem zabít a zmrzačit osoby na cizím území, za což jim hrozí až doživotí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy