USA nemají dostatek zájemců o vojenský výcvik v Sýrii

17. 6. 2015 19:00
Syřané mají problém s tím, že by měli bojovat výhradně proti IS, a ne proti Asadovi.
Syrský bojovník, ilustrační foto
Syrský bojovník, ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - USA mají pro výcvikové programy pro syrskou opozici dostatek táborů, ale málo zájemců. V Kongresu to ve středu řekl americký ministr obrany Ash Carter.

Hovořil také o Iráku a sdělil, že také tam se kvůli nedostatečnému množství branců zpomalil výcvik irácké armády. USA odmítají do bojů v obou zemích nasadit své vojáky, ale ujaly se výcviku.

"Máme dostatek výcvikových táborů, ale nemáme dost uchazečů," řekl ministr k Sýrii. USA chtějí pomoci vycvičit syrskou umírněnou opozici, která má být nasazena v Sýrii do boje proti radikálům z Islámského státu (IS).

Výcvikové tábory jsou v Turecku a Jordánsku a počítalo se s tím, že jimi projde až 15 tisíc předem prověřených členů opozice.

První absolventi ale prý nesouhlasí s účelem, k němuž byli připraveni. Mnozí se odmítli zavázat k tomu, že budou bojovat výhradně proti IS, a ne proti Asadovi. Nejsou prý ani ochotni bojovat bez krytí leteckých operací, které se v Sýrii zatím provádějí jenom proti IS.

V Kongresu kromě Cartera hovořil také předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Martin Dempsey a řekl, že výcvik teprve začal a je zatím "brzo s ním přestat".

Nemáme dostatek lidí

Carter také sdělil, že je možné, že se režim syrského prezidenta Bašára Asada zhroutí vinou slabé armády. "Armáda je velmi oslabená a utrpěla značené ztráty. V oblasti Damašku jsou vládní síly v čím dál větší izolaci," řekl.

Pro Syřany by bylo podle něj lepší, kdyby Asad sám "ustoupil ze scény" a kdyby vznikla nová vláda opírají se o umírněnou opozici.

K situaci v Iráku Carter řekl, že by se irácká vláda měla víc angažovat do boje proti IS. USA mají v Iráku 3500 instruktorů a chtěly poskytnout výcvik 24 tisíc členům iráckých bezpečnostních sil. Vláda prý ale sehnala pouze 9 tisíc branců.

"Prostě jsme nedostali dost lidí. USA jsou připraveny pomáhat Iráku ještě víc než dosud, ale musíme vidět větší úsilí u všech členů irácké vlády," řekl Carter. USA také chtějí, aby Bagdád do bojů začlenil sunnitské kmeny.

Bagdád ale požaduje hlavně výzbroj a Carter přiznal, že dodávky zbraní kvůli byrokratickým průtahům váznou.

Prezident Barack Obama nedávno oznámil navýšení počtu instruktorů o 450 lidí z půdních 3100. USA vytrvale zamítají možnost poslat do Iráku pozemní armádu a ve středu to znovu potvrdil generál Dempsey.

Řekl, že nedoporučuje ani vyslání malých amerických jednotek do prvních linií jenom proto, aby "vyztužily" páteř iráckým vojákům. Iráčané v některých prohraných bitvách přenechali pole radikálům a nechali na místě i zbraně a techniku, za což armádu USA kritizovaly.

"Není-li jejich páteř dostatečně rovná už kvůli IS a kvůli tomu, jaký vedou život, pak ji nevyztuží nic, co bychom mohli udělat my," řekl Dempsey.

 

Právě se děje

Další zprávy