USA nabízely miliony, islamistu nakonec zabili spojenci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 9. 2013 16:08
Smrt Al-Amrikiho potvrdili svědci, teroristu s americkým pasem stál život odchod od Šabábu
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb | Foto: Reuters

Mogadišo - V Somálsku byli zabiti dva významní islamističtí bojovníci s britským a americkým pasem.

Jedním z nich je Američan Omar Shafik Hammami, známý také jako Al-Amriki, na jehož dopadení vypsaly Spojené státy odměnu pět milionů dolarů, informují BBC News a agentura AFP.

Al-Amriki podle očitých svědků přišel o život ve čtvrtek časně ráno v jedné z vesnic nedaleko somálské metropole Mogadiša.

Spolu s ním zemřel i Brit pákistánského původu Osama Al-Britani. Osudným se jim údajně stalo to, že se loni rozešli se somálským islamistickým hnutím Šabáb.

Oba muži se od té doby se skrývali. O smrti Al-Amrikiho média již několikrát psala, zpráva se ale pokaždé ukázala jako mylná.

Jeden ze spolubojovníků Američana ale tentokrát BBC potvrdil, že Al-Amriki byl přemožen při útoku Šabábu jihozápadně od Mogadiša. Členové hnutí těla obou zabitých mužů po útoku odnesli s sebou. Úmrtí radikálů potvrdili také místní občané.

Ozbrojenci z hnutí napojeného na teroristickou síť Al-Káida bojují se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. V minulosti ovládali víc než 80 procent somálského území a skoro celé Mogadišo.

Al-Britani a Al-Amriki byli spojenci islamistického vůdce šajcha Hasana Dahira Aveyse, který se se svými stoupenci od hnutí Šabáb v červnu odtrhl. Aveys je v současné době zadržován somálskou vládou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy