reklama
 
 

USA nabízely miliony, islamistu nakonec zabili spojenci

12. 9. 2013 16:08
Smrt Al-Amrikiho potvrdili svědci, teroristu s americkým pasem stál život odchod od Šabábu

Mogadišo - V Somálsku byli zabiti dva významní islamističtí bojovníci s britským a americkým pasem.

Jedním z nich je Američan Omar Shafik Hammami, známý také jako Al-Amriki, na jehož dopadení vypsaly Spojené státy odměnu pět milionů dolarů, informují BBC News a agentura AFP.

Al-Amriki podle očitých svědků přišel o život ve čtvrtek časně ráno v jedné z vesnic nedaleko somálské metropole Mogadiša.

Spolu s ním zemřel i Brit pákistánského původu Osama Al-Britani. Osudným se jim údajně stalo to, že se loni rozešli se somálským islamistickým hnutím Šabáb.

Oba muži se od té doby se skrývali. O smrti Al-Amrikiho média již několikrát psala, zpráva se ale pokaždé ukázala jako mylná.

Jeden ze spolubojovníků Američana ale tentokrát BBC potvrdil, že Al-Amriki byl přemožen při útoku Šabábu jihozápadně od Mogadiša. Členové hnutí těla obou zabitých mužů po útoku odnesli s sebou. Úmrtí radikálů potvrdili také místní občané.

Ozbrojenci z hnutí napojeného na teroristickou síť Al-Káida bojují se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. V minulosti ovládali víc než 80 procent somálského území a skoro celé Mogadišo.

Al-Britani a Al-Amriki byli spojenci islamistického vůdce šajcha Hasana Dahira Aveyse, který se se svými stoupenci od hnutí Šabáb v červnu odtrhl. Aveys je v současné době zadržován somálskou vládou.

autoři: ČTK, Zahraničí | 12. 9. 2013 16:08

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama