USA má zasáhnout sněhová bouře "historických rozměrů"

Václav Viták
31. 1. 2011 16:07
Jih USA mrzne, Arktida si naopak stěžuje na nebývale mírné zimy.
Přívaly sněhu jsou v USA v posedních zimách stále častější
Přívaly sněhu jsou v USA v posedních zimách stále častější | Foto: Reuters

Washington - Rozsáhlé části Spojených států má tento týden zasáhnout sněhová bouře "historických rozměrů". 

Mohla by postihnout až sto milionů obyvatel USA v pásu území sahajícího od východního úpatí Skalistých hor až po pobřeží Nové Anglie na východě země.

"Několikadenní, potenciálně historická a ničivá bouře začne zuřit dnes a trvat má až do středy," uvedla stanice The Weather Channel. Ohrozit by vichřice měla kupříkladu Denver, Oklahoma City, Kansas City, Chicago či Detroit.

Spojené státy sužují poslední dva roky nebývalé zimy, sever Kanady zase nezvykle teplé zimní měsíce s nedostatkem sněhu.

Kruté a mohutné vánice pronikají stále hloub k jižní hranici USA a přinášejí obrovské množství sněhu i do oblastí, které na to nebyly zvyklé.

Inuité v Arktidě zase naříkají na neobvykle vysoké teploty a závidí americkým městům sněhovou nadílku.

Lidé v jižních státech unie se učí odhazovat sníh, původní obyvatelé Arktidy naopak nemohou používat sněžné skútry kvůli jeho nedostatku a klimatologové si lámou hlavu, co se s počasím v Severní Americe děje.

Nebývale silné sněhové bouře

Minulý týden zasáhla východní pobřeží USA další sněhová bouře, která zcela ochromila dopravu a způsobila výpadek elektrické energie, který postihl ve washingtonské oblasti 200 000 lidí.

V posledních dvou zimách je to již po několikáté, kdy vánice udeřily s takovou silou. Dvě z deseti největších sněhových bouří v historii města New Yorku připadají na zimu roku 2010.

Washington loni zažil během jednoho únorového týdne dvakrát takový příval sněhu jako nikdy předtím. V některých místech nasněžilo za jediný den 120 centimetrů sněhu.

Otevřená lednička

Rok 2010 byl přitom podle klimatologů druhý nejteplejší od doby, kdy se provádí relevantní meteorologická měření. Přesto jsou poslední zimy ve Spojených státech výrazně chladnější a bohatší na sníh. Sever Kanady a Grónsko trápí však opak.

Příčinou tohoto jevu jsou zřejmě změny v takzvaném tryskovém proudění, které obkružuje severní polokouli a vytváří jakýsi obří vír, který za normálních okolností drží studený vzduch nad Arktidou.

V posledních letech však tato hráz přestává fungovat, protože se zmenšují rozdíly v atmosférickém tlaku mezi polárními oblastmi a mírným pásem.

Na jih se tak dostává studený vzduch a sníh, na sever teplý vzduch. Jak napsal list The New York Times, je to, jako když zapomenete zavřít ledničku. Studený vzduch se dostává do kuchyně, teplý do ledničky.

Trvalá změna?

Klimatologové poučeni z minulosti, zatím nechtějí jednoznačně říci, co je příčinou vývoje posledních dvou let. Shodují se jen v tom, že příčinou je globální oteplování způsobené skleníkovými plyny.

Sněhové bouře jsou mimořádné silné a mnohdy zcela ochromí veškerou dopravu
Sněhové bouře jsou mimořádné silné a mnohdy zcela ochromí veškerou dopravu | Foto: Reuters

Vír, vytvořený tryskovým prouděním, se točí od západu k východu a za normálních okolností probíhá zhruba nad severní Evropou a severní Kanadou ve výši deseti až patnácti kilometrů.

Je však otázkou, zda tato změna bude mít trvalejší charakter. Řada vědců připomíná, že v dekádě končící v polovině 90. let se polární vír nad Arktidou zesiloval.

Výsledkem byly mírné zimy v USA a severní Evropě. Příčiny těchto výkyvů nejsou zatím známé.

Jisté je pouze to, že v posledních dvou letech byly zimy v USA a Evropě velmi tvrdé, zatím je však nutno počkat s tvrzením, že se jedná o jednoznačný trend.

 

Právě se děje

Další zprávy