USA nasadily v Sýrii těžkou váhu. Islámský stát poprvé bombardovaly obří B-52

Zahraničí Zahraničí
21. 4. 2016 9:48
Spojené státy poprvé nasadily do boje proti teroristické organizaci Islámský stát strategické bombardéry B-52, hojně využívané především během války ve Vietnamu. "Zůstávají vzpomínky na to, jak B-52 před několika desetiletími podnikaly bezohledné ničivé útoky. Ty doby jsou ale dávno pryč," prohlásil mluvčí Pentagonu Steve Warren s tím, že nyní je prioritou přesnost, aby nedocházelo k civilním obětem. Osmimotorové letouny odstartovaly z letecké základny v Kataru, kam se přesunuly z USA před necelými dvěma týdny. Jejich terčem byl mimo jiné muniční sklad na severu Sýrie. Vzdušná operace proti islamistům začala v srpnu 2014 a v jejím čele stojí právě USA.
Strategické bombardéry B-52 startují do operací proti Islámskému státu ze základny v Kataru.
Strategické bombardéry B-52 startují do operací proti Islámskému státu ze základny v Kataru. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy