KLDR hrozí útoky na USA. Obama prý "lehkomyslně šíří fámy"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2014 11:00
Americký prezident po hackerském útoku na společnost Sony prohlásil, že by se Severní Korea mohla po letech vrátit na seznam zemí podporujících terorismus.
Plakát k filmu The Interview.
Plakát k filmu The Interview. | Foto: Reuters

Washington/Pchjongjang - Skandál kolem hackerského útoku na servery společnosti Sony Pictures nabírá na obrátkách.

Prezident Barack Obama oznámil, že Spojené státy zvažují, že Severní Koreu, již za útok viní, zařadí zpět na seznam zemí podporujících terorismus.

Z takzvané Osy zla, tedy výčtu zemí podporujících terorismus, byla nejizolovanější diktatura planety vyškrtnuta v polovině roku 2008.

"Nemyslím si, že to byl válečný čin. Podle mě jde o akt kybernetického vandalismu, který byl velmi nákladný, velmi drahý. Bereme to velmi vážně a adekvátně zareagujeme," řekl v rozhovoru pro televizi CNN. "Počkáme, co zjistíme."

Šéf Bílého domu dodal, že USA požádaly o pomoc Čínu. Peking prý souhlasí se stanoviskem Washingtonu, že hackerské útoky porušují normy vhodného chování v kybernetickém prostoru.

Obama prý "lehkomyslně šíří fámy"

Pchjongjang jakýkoliv útok kvůli filmu The Interview (Rozhovor), jenž zesměšňuje severokorejského vůdce Kim Čong-una, popírá.

Vedení diktatury zareagovalo tradičním způsobem. Pohrozilo útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle.

"Naše nejtvrdší protiakce bude směle namířena proti Bílému domu, Pentagonu a celé americké pevnině, která je semeništěm terorismu. Tyto útoky daleko předčí 'symetrickou protiakci', kterou vyhlásil Obama," konstatovala komise v prohlášení, z něhož citovala severokorejská tisková agentura KCNA.

Podle vlivné severokorejské komise národní obrany Obama "lehkomyslně šíří fámy". Komise varovala, že tamní armáda, která má asi 1,2 milionu vojáků, je připravena použít proti USA všechny typy války. V čele komise stojí právě diktátor Kim.

Data jsou v bezpečí. Zatím, vzkazují hackeři

Hackeři mezitím oznámili, že ukradená data zůstanou v bezpečí, pokud firma setrvá u rozhodnutí nedat snímek do kin.

Film o atentátu na vůdce KLDR se studio rozhodlo neuvést do kin kvůli bezpečnostním obavám provozovatelů. Kritici tohoto kroku tvrdí, že Sony Pictures ustoupila výhrůžkám.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy