USA dodají Izraeli nejlepší stíhačky, v regionu bude jediný

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2015 9:56
Izrael jako nejbližší spojenec USA na Blízkém východě bude jediným státem v oblasti, který dostane letouny F-35.
Pracovník připravuje letoun F-35 před leteckou výstavou v Le Bourget.
Pracovník připravuje letoun F-35 před leteckou výstavou v Le Bourget. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy dodají Izraeli v příštím roce nové bojové letouny F-35.

U příležitosti oslav izraelského Dne nezávislosti to ve čtvrtek ve Washingtonu uvedl americký viceprezident Joe Biden. Ujistil také, že případná dohoda s Íránem o jeho jaderném programu neohrozí bezpečnost Izraele.

Podle Bidena jsou stroje F-35 to nejlepší, co má USA k dispozici, a Izrael jako nejbližší spojenec Washingtonu na Blízkém východě bude jediným státem v regionu, který letouny dostane.

USA si chtějí být podle Bidena jisté, že si židovský stát zachová i do budoucna ve vojenské oblasti "kvalitativní převahu" nad svými nepřáteli.

Biden směrem k publiku, v němž se shromáždili hlavně Izraelci a příslušníci americké židovské komunity, rovněž prohlásil, že jakákoli budoucí dohoda o íránském jaderném programu bude zajišťovat izraelskou bezpečnost.

USA spolu s pěti dalšími velmocemi (Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo) vyjednaly na počátku dubna s Íránem rámcovou dohodu. Do konce června by měla být vypracována dohoda konečná, která by omezila íránský jaderný program a umožnila zrušit protiíránské sankce. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednání s Íránem a jeho dosavadní výsledky dlouhodobě kritizuje.

Bidenova účast na akci pořádané izraelským velvyslanectvím v USA je podle agentury Reuters další známkou, že se Washington snaží o uvolnění napětí ve vztazích s Izraelem, které především mezi prezidentem Barackem Obamou a premiérem Netanjahuem vyvolal právě rozdílný postoj k jednání s Teheránem.

Izrael koupil v roce 2010 19 strojů F-35 za 2,75 miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč). V únoru podepsal smlouvu na nákup dalších za zhruba tři miliardy dolarů (asi 76 miliard Kč). První z letounů Izrael podle Bidena dostane na konci roku 2016, poslední stroj by měl dorazit v roce 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy