USA: Do injekcí popravčích půjde pentobarbital

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 4. 2011 13:54
V USA začali používat ve smrtící injekci pentobarbital, Dánové protestují
Moderní popraviště.
Moderní popraviště. | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Washington  - Dvě třetiny amerických států, které uplatňují trest smrti, změnily anestetikum užívané při popravách nebo přinejmenším o změně uvažují.

Uvedl to v pátek server USA Today s tím, že původně užívaná látka thiopental sodný není už několik měsíců na americkém trhu k dostání.

Trest smrti v současnosti vykonává 16 amerických států. Další tři desítky ho sice mají v legislativě, ale za poslední tři roky žádnou popravu nenařídily a v nejbližší budoucnosti ani žádnou neplánují.

Deset z těchto 16 států se už rozhodlo nahradit thiopental sodný pentobarbitalem sodným nebo o této změně uvažuje. Obě látky slouží jako anestetika, velké dávky pentobarbitalu ale také používají veterináři pro utracení zvířat.

Thiopentalu je na americkém trhu nedostatek od loňského podzimu, kdy firma, která jako jediná směla tento lék dodávat na americký trh, zastavila jeho produkci. Ke kroku se odhodlala právě kvůli tomu, že se látka užívala k popravám.

Americké státy se pokusily získat thiopental sodný z jiných zdrojů. Po několika dodávkách léku z Británie ale britské úřady zakázaly vývoz anestetika pro účely poprav.

Část zásob dovezených do USA z Británie, Indie a Pákistánu zase zabavil Úřad pro kontrolu léčiv, protože takto dovezený thiopental neměl potřebná povolení pro užívání na území Spojených států.

Americké státy se proto rozhodly používat k popravám pentobarbital sodný. Látku už několikrát využila v třísložkové smrtící injekci Oklahoma, smrtelnou dávkou čistého pentobarbitalu popravili odsouzence v Ohiu.

Proti užívání pentobarbitalu k popravám protestuje jeho výrobce, dánská společnost Lundbeck. Její představitelé ale přiznávají, že nedokážou zajistit, aby se anestetikum přes distribuční síť nedostalo do věznic.

"Jediný účinný způsob, jak zabránit zneužívání (pentobarbitalu), je stáhnout výrobek z trhu. Podle našeho názoru by to ale bylo neetické, neboť látka významně pomáhá lékařům při péči o pacienty," uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Spojené státy jsou společně s Japonskem jediné vyspělé země, které popravují odsouzence. V rámci USA je nejvíc rozsudků smrti každoročně vykonáno v Texasu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy