USA: Do injekcí popravčích půjde pentobarbital

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 4. 2011 13:54
V USA začali používat ve smrtící injekci pentobarbital, Dánové protestují
Moderní popraviště.
Moderní popraviště. | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Washington  - Dvě třetiny amerických států, které uplatňují trest smrti, změnily anestetikum užívané při popravách nebo přinejmenším o změně uvažují.

Uvedl to v pátek server USA Today s tím, že původně užívaná látka thiopental sodný není už několik měsíců na americkém trhu k dostání.

Trest smrti v současnosti vykonává 16 amerických států. Další tři desítky ho sice mají v legislativě, ale za poslední tři roky žádnou popravu nenařídily a v nejbližší budoucnosti ani žádnou neplánují.

Deset z těchto 16 států se už rozhodlo nahradit thiopental sodný pentobarbitalem sodným nebo o této změně uvažuje. Obě látky slouží jako anestetika, velké dávky pentobarbitalu ale také používají veterináři pro utracení zvířat.

Thiopentalu je na americkém trhu nedostatek od loňského podzimu, kdy firma, která jako jediná směla tento lék dodávat na americký trh, zastavila jeho produkci. Ke kroku se odhodlala právě kvůli tomu, že se látka užívala k popravám.

Americké státy se pokusily získat thiopental sodný z jiných zdrojů. Po několika dodávkách léku z Británie ale britské úřady zakázaly vývoz anestetika pro účely poprav.

Část zásob dovezených do USA z Británie, Indie a Pákistánu zase zabavil Úřad pro kontrolu léčiv, protože takto dovezený thiopental neměl potřebná povolení pro užívání na území Spojených států.

Americké státy se proto rozhodly používat k popravám pentobarbital sodný. Látku už několikrát využila v třísložkové smrtící injekci Oklahoma, smrtelnou dávkou čistého pentobarbitalu popravili odsouzence v Ohiu.

Proti užívání pentobarbitalu k popravám protestuje jeho výrobce, dánská společnost Lundbeck. Její představitelé ale přiznávají, že nedokážou zajistit, aby se anestetikum přes distribuční síť nedostalo do věznic.

"Jediný účinný způsob, jak zabránit zneužívání (pentobarbitalu), je stáhnout výrobek z trhu. Podle našeho názoru by to ale bylo neetické, neboť látka významně pomáhá lékařům při péči o pacienty," uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Spojené státy jsou společně s Japonskem jediné vyspělé země, které popravují odsouzence. V rámci USA je nejvíc rozsudků smrti každoročně vykonáno v Texasu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy