USA chtějí bezpečnější internet. Zavedením karet

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 6. 2010 14:42
Obamova administrativa chce vylepšit systém certifikátů
Muž sedící v internetové kavárně v Čchan-č´, v provincii Šan-si.
Muž sedící v internetové kavárně v Čchan-č´, v provincii Šan-si. | Foto: Reuters

Washington - Bílý dům představil návrh nové Národní strategie věrohodných elekronických identit, kterou hodlá použít v boji s kybernetickou kriminalitou.

Systém, na kterém se stále ještě pracuje, počítá se zavedením nového systému digitálních certifikátů a osobních identifikačních karet.

Tyto virtuální průkazy by měli lidé získávat dobrovolně. Použití průkazů by bylo rovněž dobrovolné, uživatel by se jím prokázal pouze v případě, že by chtěl v elektronickém styku dokázat svou identitu. 

Jednou z výhod, která by ze zavedení nového způsobu identifikace plynula, by bylo to, že by si uživatelé nemuseli pamatovat  uživatelská jména a hesla pro přístup do jednotlivýh internetových aplikací.

"Našim cílem je vytvořit digitální prostředí, v němž si uživatel sám vybere způsob, jakým bude na internetu prokazovat svou totožnost a to buď od soukromého nebo státního certifikačního zdroje," píše ve svém blogu Howard A. Schmidt, expert na kybernetickou bezpečnost Bílého domu

Další podstatnou změnou by byla možnost uživatele zvolit si, jaké údaje o své osobě dané aplikaci poskytne. Například při bankovní transakci.

V současné době se k návrhu mohou na zvláštních webových stránkách vyjadřovat experti i laická veřejnost. Veřejná diskuze  bude otevřená tři týdny. Finální verzi návrhu Strategie by měl Bílý dům zveřejnit na konci podzimu. 

Foto: Reuters

"Digitální identifikace je v oblasti kybernetické bezpečnosti svatým grálem už od devadesátých let. Tento pokus má větší naději na úspěch, než ty předcházející, ale uvidíme jak velký zájem lidé o nový způsob identifikace projeví," hodnotí úsilí Bílého domu James Lewis expert na počítačovou kriminalitu z washingtonského centra pro strategické a mezinárodní studie.

Někteří odborníci ale upozorňijí, že systémy certifikátů už existují a jsou poměrně dlouho využívány, zejména v bankovním sektoru.

"Vize, kterou nám předkládají, už byla dávno realizována a v komerčním sektoru se běžně využívá. Mnoho subjektů ale nechce klienty obtěžovat zdlouhavými bezpečnostními procesy, jejichž implementace do systému je navíc nákladná. Naději nicméně spatřuji v tom, že by mohl Bílý dům systém certifikátů sjednotit a zjednodušit," cituje agentura AP Roger Thornton ze společnosti Fortify Software.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy