USA budou po KLDR požadovat zmrazení jaderného programu, jednání začnou v řádu týdnů

ČTK ČTK
10. 7. 2019 6:25
Spojené státy chtějí, aby Severní Korea před začátkem rozhovorů o denuklearizaci Korejského poloostrova zmrazila svůj jaderný program. S odvoláním na prohlášení amerického ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Nové kolo jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem by se mohlo uskutečnit ještě tento měsíc.
Trump a Kim se setkali v demilitarizovaném pásmu
Trump a Kim se setkali v demilitarizovaném pásmu | Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na konci června překvapivě sešli v demilitarizované zóně na hranicích Severní a Jižní Koreje. Shodli se zde na obnovení rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR, které uvázly na mrtvém bodě po neúspěšném únorovém summitu obou státníků ve Vietnamu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo uvedl, že rozhovory začnou pravděpodobně "někdy v červenci… zřejmě v příštích dvou či třech týdnech".

Trumpova administrativa odmítla informace zveřejněné deníkem The New York Times, podle nichž mezi americkými představiteli krystalizuje nová vyjednávací pozice, která bude požadovat zmrazení severokorejského jaderného programu spíše než jeho úplnou likvidaci. Tím by USA nepřímo uznaly KLDR za jadernou mocnost.

"Víte, zmrazení by nikdy nebylo řešení tohoto procesu (denuklearizace). Nikdy by to nebyl konec procesu," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. "Je to něco, co bychom rádi viděli na začátku. Nemyslím si, že administrativa někdy označila zmrazení za konečný cíl. Byl by to začátek procesu."

Severní Korea neprovádí testy jaderných náloží a raket od roku 2017. Američtí představitelé jsou však přesvědčeni, že nadále rozšiřuje svůj arzenál atomových bomb a jejich nosičů. Washington proto požaduje, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom je ochoten odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 52 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy