USA budou dominovat světu nejméně dalších dvacet let

Václav Viták
24. 1. 2011 21:00
Představy, že Spojené státy ztrácí nevratně moc, jsou mylné, říká čínský expert
Obama jako Mao.
Obama jako Mao. | Foto: Reuters

Peking - Spojené státy budou nejméně dalších dvacet až třicet let jednoznačně dominovat světu v hospodářské i vojenské oblasti.

Píše to podle agentury Reuters významný představitel čínského ministerstva zahraničí Le Jü-čcheng a tlumí tak názor, že Čína je již velmocí, která může vystupovat jako rovnocenný partner USA.

Le, ředitel sekce politického plánovaní čínského ministerstva zahraničí, napsal svůj komentář již koncem prosince, před návštěvou prezidenta Chu Ťin-tchaa ve Spojených státech.

Periodikum Foreign Affairs Review, které kontroluje právě čínské ministerstvo zahraničí, je však zveřejnilo až toto pondělí. "Čína nesmí předpokládat, že Spojené státy prodělávají nevratný úpadek," varuje Le Jü-čcheng.

Podle něj globální finanční krize sice již skončila, ale uspíšila "historickou transformaci v mezinárodní rovnováze sil".

Le však upozorňuje, že Spojené státy stále představují čtvrtinu světové ekonomiky a disponují bezkonkurenčním vojenským, vědeckým a inovativním potenciálem.

Spojené státy jsou Spojené státy

"Spojené státy jsou koneckonců Spojené státy... a my nesmíme podceňovat jejich schopnost reagovat a znovu získat svou moc," upozorňuje Le s tím, že vliv a váhu USA během příštích dvaceti až třiceti let nikdo nepřekoná.

Tyto názory zjevně formulovaly taktiku, s kterou přijel do USA jednat minulý týden čínský prezident Chu Ťin-Tchao.

První muž Číny se snažil uklidňovat šéfa Bílého domu Baracka Obamu, že Čína nepředstavuje pro Spojené státy hrozbu a že její růst je ku prospěchu americké ekonomiky.

Le si ale postěžoval, že "v bilaterální spolupráci Spojené státy s Čínou v mnoha bodech nezacházejí jako se sobě rovným".

Čína nechce vytlačit USA z asijského regionu

Peking měl v roce 2010 velké spory se Spojenými státy, například kvůli prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu či kvůli Severní Koreji a americkým vojenským manévrům u Korejského poloostrova.

Americká vojenská přítomnost v asijském regionu je zdrojem napětí mezi USA a Čínou.
Americká vojenská přítomnost v asijském regionu je zdrojem napětí mezi USA a Čínou. | Foto: Reuters

Problémy nastaly i v čínsko-japonských vztazích a svět z této situace vyvodil, že se Čína rozhodla vzhledem ke své prudce rostoucí hospodářské moci vystupovat agresivně i na mezinárodní politické scéně.

Le odmítá takové názory a popírá, že by cílem Pekingu bylo například vytlačit Spojené státy z asijského regionu.

"Není to v našem úmyslu ani v našich schopnostech," upozorňuje.

Trvá však současně na tom, že Čína nebude ničím fackovacím panákem a že americko-jihokorejské vojenské manévry problém rozděleného Korejského poloostrova nevyřeší.

 

Právě se děje

Další zprávy