USA, Británie a Austrálie uzavřely nový bezpečnostní pakt. Paříž dohodu kritizuje

ČTK ČTK
16. 9. 2021 7:03
Spojené státy, Británie a Austrálie oznámily nový bezpečnostní pakt, který jim umožní sdílet pokročilé technologie, včetně těch potřebných k výrobě ponorek na jaderný pohon. Cílem aliance je posílit bezpečnost v Indo-Pacifiku. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters

Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl "chránit naše společné zájmy v Indo-Pacifiku". Kromě technologií budou státy sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce.

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison ve středu vydali společné prohlášení ke startu nového bezpečnostního partnerství.

"Jako první iniciativa pod Aukusem … se zavazujeme ke společné ambici podporovat Austrálii při získávání jaderných ponorek pro Australské královské námořnictvo," uvádí se v prohlášení. "Tato schopnost bude podporovat stabilitu v Indo-Pacifiku a bude nasazena na podporu našich sdílených hodnot a zájmů," uvedli.

Lídři zároveň uvedli, že cílem je "uvést australské schopnosti do provozu v co nejdříve dosažitelném termínu" a dodali, že "Austrálie je i nadále odhodlána plnit všechny své závazky jako stát bez jaderných zbraní". Biden v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že o ponorkách vybavených jadernými zbraněmi není řeč.

Pakt se podle prohlášení bude také zabývat kyberschopnostmi, umělou inteligencí a "dodatečnými podmořskými schopnostmi".

Francouzská ministerstva zahraničí a obrany označila nový pakt USA s Austrálií za nedostatek soudržnosti v době, kdy oba spojenci čelí společným výzvám v indo-pacifickém regionu. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek.

Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Jeden z nejlukrativnějších obranných kontraktů na světě však poznamenala řada komplikací a zpoždění, jelikož Canberra požadovala, aby většina komponent a výroby byla lokální.

Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie. "Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně oblasti Indo-Pacifiku," stojí v prohlášení.

Nově uzavřený pakt vzbudil také kritiku čínské ambasády ve Washingtonu. Ta podle agentury Reuters uvedla, že tyto země by se měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků.

 

Právě se děje

Další zprávy